Új földrajzi kutatási módszerek

A tantárgy neve:

• magyarul: Új földrajzi kutatási módszerek
  • angolul:

Kódja: TTGBG7028

Kódja: -

Követelmény: Gyakorlati jegy

Tantárgyfelelős oktató: Dr. Szabó Gergely, egyetemi adjunktus

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerhessék az adatbázis-kezelő rendszerek felépítését és alkalmazhatósági lehetőségeit a földtudományhoz kapcsolódó munkakörnyezetben. Betekintést nyernek a széles körben elterjedt relációs adatmodellek és adatbázis-rendszerezek kezelése során használt SQL strukturált lekérdezőnyelv működésébe. A kurzus segítségével a hallgatók olyan alapvető gyakorlati ismeretekre tesznek szert, melyek birtokában önállóan képesek a hatékony adat-lekérdezések megvalósítására.

ER modell: egyed, tulajdonság, kapcsolat fogalma, ábrázolásuk. Konkrét adatbázis létrehozása a modell segítségével. A relációs modell áttekintése. ER modell leképezése relációs modellre. Funkcionális, teljes, részleges és tranzitív függés fogalma. Normalizálás konkrét táblák segítségével. Relációs-algebra elemeinek példákon történő bemutatása. Oracle SQL Developer fejlesztői szoftver alkalmazása, egyszerű lekérdezések, eredménytábla mezőinek átnevezése. SELECT utasítás fontosabb részei. Függvények használata. Táblák összekapcsolása. Táblák, nézetek létrehozása, módosítása, törlése, rekordok módosítás, törlése.

Értékelés

A hallgatók értékelése: 70% - félév során 2 db gyakorlati feladatsor megoldása; 30% - beadandó dolgozat elkészítése. Az osztályozás során alkalmazott sávok:

• 85% felett jeles
  • 73%-84% - jó
  • 60%-72% - közepes
  • 50%-59% - elégséges
  • 50% alatt elégtelen

Kötelező olvasmány

• Bódi, B. 2003. Az SQL példákon keresztül: kezdőknek és haladóknak. Jedlik Oktatási Stúdió, Budapest.
  • Katona, E. 2013. Adatbázisok (Előadási jegyzet, BSc). Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoport 88p.
  • Szabó, B. 2013. Adatbázis fejlesztés és üzemeltetés I. (Médiainformatikai Kiadványok). Eszterházy Károly Főiskola, Eger.

Ajánlott szakirodalom

• Kende, M. – Kotsis, D. – Nagy, I. 2002. Adatbázis-kezelés az Oracle-rendszerben. Panem, Budapest
  • Gruber M. 2003. SQL A-Z. Kiskapu kiadó, Budapest
  • Varga, I. 2004. Adatbázis-kezelő rendszerek elméleti alapjai. Scientia Kiadó, Kolozsvár
  • Ulmann, J. D. – Widom, J. 2009. Adatbázisrendszerek: alapvetés. Panem, Budapest
  • Fóti, M. – Turóczy, A. 2012: Adatkezelés otthon és a felhőben. Jedlik Oktatási Stúdió, Budapest.