Magyarország környezetvédelme gyakorlat

  • A tantárgy neve:
    • magyarul: Magyarország környezetvédelme
    • angolul: Environmental Protection of Hungary
  • Kódja: TTGMG6009
  • Szemeszter: 2017/2018/2
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, TTájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve:
  • Kódja:
  • Követelmény:  Gyakorlati jegy
  • Kredit: 1
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Szabó György Emődegyetemi docens
 
típus heti óraszámok
előadás gyakorlat labor
nappali x heti 0 heti 1 heti 0
levelező   féléves   féléves   féléves  

A kurzus célja, Magyarország környezetvédelmi problémáinak bemutatása. Cél, hogy hallgatók önálló kutatómunkával feldolgozzanak egy szabadon választott magyarországi környezetvédelmi problémát, elsajátítsák az önálló kutatómunka és a tanulmány megírásának módszereit. További cél, hogy a hallgatók meglátogassanak különböző környezetvédelmi tevékenységet folytató vállalatokat, szervezeteket, hivatalokat, ahol saját tapasztalatokat szerezhetnek az ott folyó munkákról, feladatokról.

A kurzus tartalma, témakörei

  • A tájérzékenység meghatározásának módszertana. A fontosabb környezeti információs rendszerek, publikációs adatbázisok. Látogatás a Debreceni hőerőműben. Egy szabadon választott magyarországi környezetvédelmi probléma önálló feldolgozása és bemutatása. Látogatás a Debreceni Megújuló Energiaparkban. Látogatás a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Debreceni Járási Hivatala - Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályánál. Konzultációk és hallgatói kiselőadások a hallgatók által kidolgozott témakörökből.

Kötelező olvasmány

  • Szabó Gy. (2008) Magyarország környezet- és természetvédelme  egyetemi jegyzet – Civis Copy Kiadó, Debrecen, 165 p.

Ajánlott szakirodalom

  • Mezősi Gábor (2008) Magyarország környezetföldrajza. Földrajzi tanulmányok Vol. 3. JATEPress, Szeged. 147 p.
  • Fodor I. (2001) Környezetvédelem és regionalitás Magyarországon – Dialóg Campus Kiadó, Budapest – Pécs, 488 p.
Heti bontott tematika
1. hét

A félévi tematika ismertetése. A tájérzékenység meghatározásának módszertani alapjai.

2. hét

Tájérzékenységi vizsgálatok a hallgatók lakóhelyének környezetében. A hallgatók meghatározzák a lakóhelyük környezetének szennyezésekkel szembeni érzékenységét, valamint a vizsgált terület összetett tájérzékenységét.

3. hét

A kurzus hallgatóinak a félév során önállóan fel kell dolgozniuk egy szabadon választott magyarországi környezetvédelmi problémát. Ezen a gyakorlaton történik meg a választott témák véglegesítése és az elvégzendő feladatok megbeszélése. A hallgatóknak az adott problémát egy 8-10 oldalas tanulmányban kell bemutatniuk, valamint kell tartaniuk a 20-25 perces powerpointos előadást is.

4. hét

A fontosabb környezeti információs rendszerek, publikációs adatbázisok áttekintése.

5. hét

Látogatás a Debreceni hőerőműben. Az erőmű környezetvédelmi tevékenységének tanulmányozása.

6. hét

Konzultáció I. A magyarországi környezetvédelmi problémával kapcsolatban összegyűjtött források áttekintése. A 8-10 oldal terjedelmű dolgozat főbb tartalmi elemeinek megbeszélése.

7. hét

Látogatás a Debreceni Megújuló Energiaparkban. A megújuló energiaforrások felhasználási lehetőségeinek áttekintése, az energiatakarékosság fokozásának lehetőségei.

8. hét

konzultációk II. A 8-10 oldal terjedelmű dolgozat 0. verziójának bemutatása, a dolgozat véglegesítésével, valamint a dolgozat témája alapján összeállítandó powerpointos prezentáció elkészítésével kapcsolatos feladatok megbeszélése

9. hét

Látogatás a Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal Debreceni Járási Hivatala - Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztályánál.  A főosztály feladatainak áttekintése, a hatósági feladatok értékelése.

10. hét

Konzultáció III. A 8-10 oldal terjedelmű dolgozat végleges verziójának bemutatása, a dolgozat témája alapján összeállítandó powerpointos prezentáció 0. verziójának bemutatása, a prezentáció véglegesítésével kapcsolatos feladatok megbeszélése.

11. hét

A hallgatói prezentációk bemutatása, értékelése I.

12. hét

A hallgatói prezentációk bemutatása, értékelése II.

13. hét

ZH írása a tájérzékenység meghatározásának módszertanából, a meglátogatott intézményekkel kapcsolatos környezetvédelmi kérdésekről és a hallgatók által kidolgozott témák ismeretanyagából.

14. hét

Konzultációs óra. A félévi munka értékelése, a vizsgakövetelmények pontos ismertetése.

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24