Geofizikai adatok és földtani értelmezésük (TTGBG5013)

A tantárgyfelelős neve: Dr. Buday Tamás

A tárgy oktatójának neve/tanszéke: Dr. Buday Tamás / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 0+2+0

Kreditszám: 2

A tantárgy felvételének előzetes követelménye: Szerkezeti földtan és Geofizikai módszerek (TTGBG5004 és TTGBE5012)

Tantárgyteljesítési követelmény:

A gyakorlaton vakó részvétel a TVSZ alapján kötelező.

Az órákon elkésztett feladatokat kell leadni, a feladatokkal kapcsolatos kérdésekre kell válaszolni. A félév végi jegyet a referálások és a feladatok minősége befolyásolja.

A tantárgy célja: Az, hogy a hallgatók önálló munka keretében egyszerű geofizikai mérési eredmények földtani interpretációját végezzék el részben ismert, részben számukra ismeretlen földtani felépítésű területeken felvett adatok alapján.

A tantárgy tematikája: Gravitációs adatok feldolgozási eljárásai, földtani felhasználhatóságuk keretei. Szeizmikus mérési adatok értelmezése, hullámút szerkesztés, szeizmikus feldolgozási eljárások (statikus és dinamikus korrekció, stacking, migráció). Szeizmikus szelvények földtani értelmezése (szerkezetkutatás, medenceanalitika). Felszíni geoelektromos mérések adatainak feldolgozási lehetőségei, szelvény és térképszerkesztés. Mélyfúrási geofizikai szelvények gyors áttekintésének menete. Különböző földtani környezetek eltérő fácieseinek jellemző görbealakjai az elektromos és radiometrikus szelvényeken. Litológiai rétegsor meghatározása a mélyfúrási geofizikai adatok alapján. Mélyfúrások geofizikai görbéinek rétegtani korrelációja. Szeizmikus és mélyfúrási geofizikai adatok számítástechnikai feldolgozásuk, adatbázisuk, együttes megjelenítésük és értelmezésük (mélység-idő transzformációk). A szerkezet-, nyersanyag-, mérnökgeológiai és környezetföldtani kutatások komplex geofizikai mérései és kiértékelésük.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Pethő G. – Vass Péter (2011): Geofizika alapjai. – digitális tankönyv, Miskolci Egyetem, Földtudományi Kar
  • Markó Z.- Sebestyén L. - Stegena L. (1970): Geofizikai kutatási módszerek I, II, III. - Tankönyv Kiadó
  • Ferenczy L. (1993): Geofizikai praktikum I. Ásványi nyersanyagok kutatása. – Nemzeti Tankönyvkiadó, 132 p.
  • Kiss K. (2007): Általános geofizikai alapismeretek. – ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, 420 p.
  • Ellis, D. V. – Singer, J. M. (2008): Well loggigng for Earth Scientists. – Springer, 692 p.
  • Asquith, G. – Krygowski, D. (2004): Basic Well Log Analysis. – AAPG Methods in Exploration Series, No. 16, AAPG, Tulsa, 244 p.