Rendszeres ásványtan (TTGBG5025)

A tantárgyfelelős neve: Dr. Dobosi Gábor

A tárgy oktatójának neve/tanszéke: Dr. Dobosi Gábor / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 0+2+0

Kreditszám: 2

A tantárgy felvételének előzetes követelménye: Ásvány- és kőzettan II. (TTGBG5009)

Tantárgyteljesítési követelmény:

A gyakorlaton a részvétel a TVSZ-nek megfelelően kötelező. A félév zárthelyi dolgozattal zárul.

A tantárgy oktatásának célja: Az, hogy a hallgatók megismerjék és elsajátítsák az ásványrendszerezés alapjait, az ásványképződés körülményeit, az ásványok osztályaival, fontosabb képviselőivel.

A tantárgy tematikája: Az ásványok rendszerezésének alapja, ásványképződés. Szulfidok, terméselemek, oxidok, hidroxidok; szilikátok; foszfátok, szulfátok és karbonátok; egyéb összetett anionos ásványok: borátok és nitrátok; halogenidek, evaporitok; az ásványfajok elterjedése térben és időben.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Szakáll S.: Ásványrendszertan. Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc.
  • Koch S. – Sztrókay K.: Ásványtan I-II. Tankönyvkiadó, Budapest.