Alkalmazott földtan (TTGBE5021)

A tantárgyfelelős neve: Dr. Csámer Árpád

A tárgy oktatójának neve/tanszéke: Dr. Csámer Árpád / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 2+1+0

Kreditszám: 4

A tantárgy felvételének előzetes követelménye: -

Tantárgyteljesítési követelmény:

A teljesítésértékelés (számonkérés) módja: kollokvium

A tárgy célja az, hogy a hallgatók megismerjék az alkalmazott földtani területének azon részeit, amelyekkel a BSc képzés során külön kurzus keretén belül nem találkozott. Így a hallgató bányaföldtani, teleptani ismereteket szerezhet, különös tekintettel az érces és nemérces szilárd ásványi anyagok, valamint a fosszilis energiahordozók kialakulására, teleptípusaira. Megismeri a telepek megismeréséhez elengedhetetlen földtani kutatás módszereit, eszköztárát. Ismeretek szerez a műszaki földtan egyes fejezeteivel kapcsolatban, melyek nélkülözhetetlenek az épített környezet kialakítása és fenntartása szempontjából. Színesíti a kurzus tematikáját a régészeti geológia-archeometria tárgyköre, amely a bölcsész- és földtudományok együttműködésének egy nagyon érdekes szeletét öleli fel.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Pál-Molnár E. & Biró L. (eds) 2013: Szilárd ásványi nyersanyagok Magyarországon, Geolitera
  • Török Á. 2007: Geológia mérnököknek, Műegyetemi Kiadó, Budapest
  • Végh S-né 1967: Nemércek földtana. Tankönyvkiadó, Budapest
  • Földessy J. 1991: Bányászati ismeretek. egyetemi jegyzet, Tankönyvkiadó, Budapest
  • Juhász J. 2002: Mérnökgeológia II. Miskolci Egyetemi Kiadó, Miskolc
  • Sümegi P. 2003: A régészeti geológia és a történeti ökológia alapjai. JATEPress, Szeged