Asztrogeológia és kozmopetrográfia (TGBE1207)

A tantárgy neve:
magyarul: Asztrogeológia és kozmopetrográfia Kódja: TTGBE5114
angolul: Astrogeology and Cosmopetrography

2018/2019/1
Felelős oktatási egység: Ásvány- és Földtani Tanszék
Kötelező előtanulmány neve:   Kódja:
Típus Heti óraszámok Követelmény Kredit Oktatás nyelve
Előadás Gyakorlat Labor
Nappali N Heti 2 Heti 0 Heti 0 kollokvium 2 magyar
Levelező   Féléves   Féléves   Féléves
Tantárgyfelelős oktató neve: Dr. Csámer Árpád beosztása: egyetemi adjunktus
A kurzus célja, hogy a hallgatók

ismereteket szerezzenek Naprendszerünket alkotó égitestek (bolygók, holdak) kialakulásáról, fejlődéstörténetéről, kémiai és ásványos összetételéről. Az asztrogeológia vagy exogeológia a földtani kutatás és az űrkutatás egyik legdinamikusabban fejlődő interdiszciplinája. A hallgató megismeri a föld típusú égitestek, a gázóriások valamint a körülöttük keringő holdak főbb geológiai tulajdonságait, a felszínűket formáló geológiai folyamatokat. A tárgy külön foglalkozik a Hold kialakulásával, kőzeteivel, geokémiai tulajdonságaival, valamint a Föld felszínére beérkező extraterresztrikus kőzetek (pl. meteorit) vizsgálati módszereivel.

Kötelező olvasmány:

• Bérczi Sz. (1991): Kristályoktól bolygótestekig. Akadémiai Kiadó, Budapest
  • Faure, G, Mensing, T.M. (2007): Introduction to Planetary Science, The Geological Perspective. Springer
  • Ajánlott szakirodalom:
  • Barlow, N. (2008): Mars: An Introduction to its Interior, Surface and Atmosphere. Cambridge University Press
  • Vita-Finzi, C. (2013):Planetary Geology: An Introduction. Dunedin Academic Press Ltd.

1.hét
Bevezetés, a csillagászat és űrkutatás kialakulásának, fejlődésének főbb állomásai és tudománytörténeti jelentősége.
2. hét
A Naprendszer felépítése, kialakulása, tulajdonságai, ásványos szerkezete, övei, kozmogeokémiája. Szoláris köd hűlése során kondenzálódó ásványsorozat. Bolygók kialakulása, bolygók körüli erőterek.
3. hét
Bolygók felszíne. Jellemző felszíni formák. Geológiai térképek készítése fotók, felvételek alapján. Felszíni rétegtani térképezés. Sztratigráfia alapelvek.
4. hét
Föld típusú bolygók geológiai felépítésének összehasonlítása. Belső bolygók jellemzése: a Merkúr és a Vénusz geológiája.
5. hét
Belső bolygók jellemzése: a Mars geológiája.
6. hét
Gázóriások felépítésének összehasonlítása. Külső bolygók jellemzése: A Jupiter és a Galilei holdak geológiája.
7. hét
A Szaturnusz és holdjainak geológiája.
8. hét
Külső bolygók jellemzése: Az Uránusz és holdjainak geológiája.
9. hét
Külső bolygók jellemzése: A Neptunusz és holdjainak geológiája.
10. hét
Meteoritok jellemzése, főbb típusai, kémiai és ásványos összetételük. Vizsgálati módszereik. Nevezetes meteoritok.
11. hét
Impaktitok jellemzése, főbb típusai, kémiai és ásványos összetételük. Tektitek, szferulák kialakulása, típusai, vizsgálati módszereik. Meteorit kráterek a Földön.
12. hét
A Hold geológiája. Holdkőzetek kémiai és ásványos összetétele, kialakulása. A Hold geokémiája és fejlődéstörténete.
13. hét
Kisbolygók, törpebolygók jellemzői, összetételük.
14. hét
Az űrkutatás múltja, jelene és jövője. Bolygószondák. Hold expedíciók, Mars expedíciók. Exobolygó kutatás.