Ásvány- és kőzettan I. (TTGBE5007)

A tantárgyfelelős neve:

Dr. Rózsa Péter

A tárgy oktatójának neve/tanszéke:

Dr. Rózsa Péter / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 2+0+0

Kreditszám: 3

A tantárgy felvételének előzetes követelménye:

Tantárgyteljesítési követelmény:

Előadásokon a részvétel fokozottan ajánlott.

A félév végén a kiadott tételsor alapján kollokviumi számonkérés, ásvány felismeréssel egybekötve

A tantárgy oktatásának célja: Az, hogy a hallgatók megismerjék a kristályrendszereket és –osztályokat, a kristályok szimmetriaelemeit és a kristályformákat; a kristálykémia alapjait, a legfontosabb ion- (kiemelten a szilikátok), atom- és fémes rácsú ásványok szerkezetét; a legfontosabb kristályfizikai tulajdonságokat. Ismerjék az ásványok genetikai és kémiai osztályozását, az egyes ásványképződési fázisok fontos ásványait.

A tantárgy tematikája: A kristály-ásvány-kőzet fogalma. Az elemi cella, a kristályrendszerek. A kristályok szimmetria elemei. A kristályformák. A legfontosabb ion-, atom- és fémesrácsok. A keménység, a hasadás és a transzláció. A kristályoptika alapjai. Az ásványképződés fázisai, a fontosabb magmás ásványok. Üledékes ásványképződés, a fontosabb üledékes ásványok. A fontosabb metamorf ásványok.

• Grasselly Gyula: Ásványi nyersanyagok – Tankönyvkiadó, Budapest
  • Székyné dr. Fux Vilma: Kristálytan (Ásványtan I) – Tankönyvkiadó, Budapest
  • Barta I.: Kristálytan-ásványtani alapismeretek. Debreceni Egyetemi Kiadó, 2010.
  • W. D. Nesse: Introduction to Mineralogy. Oxford University Press. Oxfor-New York, 2000.