Ásvány- és kőzettan I. gyakorlat (TTGBG5008)

A tantárgyfelelős neve:

Dr. Buday Tamás

A tárgy oktatójának neve/tanszéke:

Dr. Buday Tamás / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 0+2+0

Kreditszám: 2

A tantárgy felvételének előzetes követelménye:

Tantárgyteljesítési követelmény:

A gyakorlatokon a részvétel kötelező.

A tananyag gyakorlati nagyfejezeteinek átvétele után zárthelyi dolgozat szintű beszámolókat kell teljesíteni

– kristálymorfológia (okt. 10 – nov. 10 között 3 beszámoló)

– kristálykémia (nov. 10 – nov. 20. között 1 beszámoló a szilikátok szerkezetéből)

– ásvány felismerési gyakorlatok, egyénenkénti számonkérés (15 példány felismerése nov. 20. – dec. 20. között)

A nagy fejezetekből tett félévközi beszámoló átlagából gyakorlati jegy adja a félév végi jegyet.

A tantárgy oktatásának célja: Az, hogy a hallgatók megismerjék az alapvető kristálymorfológiai összefüggéseket, a különböző kristályokat szimmetriaelemeik alapján rendszerbe és osztályba sorolják, felismerjék a kristályformákat, megtanulják a Miller index használatát. A félév második felében megismerkednek a legfontosabb ásványokkal genetikai szemléletű csoportosítás szerint.

A tantárgy tematikája: A kristályalaktani alapismeretek – tengelykeresztek, szimmetriák, kristályformák. Az ásvány-kőzettani, vulkanológiai, teleptani, regionális-, alkalmazott- és környezetföldtani szempontból legfontosabb ásványfajok és ásvány társulások gyakorlati szintű megismerésére, az alapvető határozási és felismerési módszerek elsajátítására.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Grasselly Gyula: Ásványi nyersanyagok – Tankönyvkiadó, Budapest
  • Székyné Fux Vilma: Kristálytan (Ásványtan I) – Tankönyvkiadó, Budapest
  • Barta I.: Kristálytan-ásványtani alapismeretek. Debreceni Egyetemi Kiadó, 2010.
  • Szederkényi Tibor: Ásvány-, kőzettan, JATE Press, Szeged
  • Pápay L.: Kristálytan, ásvány-, kőzettan. JATE Press, Szeged
  • Buda György: Kristályrendszertani táblázatok, Tankönyvkiadó, Bp.
  • Grasselly Gyula: Ásványi nyersanyagok – Tankönyvkiadó, Budapest