Bevezetés az ércmikroszkópiába (TGBG1206, TTGBG5108)

A tantárgy neve:

Dr. Csámer Árpád
beosztása:
egyetemi adjunktus

A kurzus célja, hogy a hallgatók

betekintést nyerjenek az opak és ércásványok mikroszkópos vizsgálatának elméletébe és gyakorlatába. A kőzetmikroszkópia című kurzuson szerzett tapasztalatokra alapozva áttekintjük fény fizikai tulajdonságait, jelenségeit, az ásványok optikai jellemzőit. Az ércmikroszkóp működési elvét megismerve a hallgatók akár saját mintáikból készített ércminta preparátumokon gyakorolhatják az ércásványok valamint az egyes szöveti típusok felismerését, melyek interpretációjával az ércesedést létrehozó folyamatokra, azaz a képződési környezetre tudunk következtetni.

Kötelező olvasmány:

• Molnár F., Szentpéteri K. (2005): Opak ásványok mikroszkópos vizsgálata. Hantken Kiadó, Budapest
  • Craig, J.R., Vaughan, D.J. (1994): Ore microscopy and ore petrography. John Wiley and Sons
  • Ajánlott szakirodalom:
  • Pracejus, B. (ed.) (2008): The ore minerals under the microscope, An optical guide. Atlases in Geoscience 3
  • Vörös I. (1970): Ércmikroszkópiai határozó. Tankönyvkiadó, Budapest

1. hét
Bevezetés: a fény általános jellemzői, reflexióképesség. Az ércmikroszkópia feladata. Az érmikroszkópok elvi működése. Hasonlóságok és különbségek az ércmikroszkóp és a polarizációs kőzetmikroszkópok között.

TE: Ismeri a fény általános jellemzőit, az ércmikroszkóp felépítését, működési elvét..
2. hét
Ércásványok optikai tulajdonságai. Opak ásványok észlelése, megfigyelése analizátorral és analizátor nélkül. Reflexiós szín, pleokroizmus, bireflexió, anizotrópia.

TE: Ismeri az opak ásványok optikai észlelésének, felismerésének alapjait.
3. hét
Mintapreparálás. Polírozott ércminták készítésének menete. Mintagyűjtés. Vágási felületek kijelölése. Ércminta vágása. Epoxyba történő beágyazás menete.

TE: Ismeri az ércminták vizsgálatához szükséges preparátumok készítésének menetét.
4. hét
Mintapreparálás. Polírozott ércminták készítésének menete. Vágott felület kézi csiszolása SiC porokkal, csiszolóvászonnal.

5. hét
Mintapreparálás. Polírozott ércminták készítésének menete. Vágott felület polírozása különböző finomságú gyémántpasztákkal polírozó kendőn.

6. hét
Mintapreparálás. Polírozott ércminták készítésének menete. Étetési technikák alkalmazási lehetőségei és menete.

7. hét
Ércásványok felismerése reflexióképesség alapján ércmikroszkópban. Reflektált fény vizsgálata. Keménységvizsgálati módszerek.

TE: Ismeri a reflexióképesség mérésének menetét, valamint az ércásványok keménységvizsgálatának módszereit.
8. hét
Szövetvizsgálat. Elsődleges ércásvány szövetek olvadékból történő kristályosodás esetén.

TE: Ismeri az olvadékból kristályosodó ércásványok szövettípusait.
9. hét
Szövetvizsgálat. Elsődleges ércásvány szövetek felnyílt repedésben történő kiválás esetén.

TE: Ismeri a repedéskitöltő ércásványok szövettípusait.
10.hét
Szövetvizsgálat. Elsődleges ércásvány szövetek kiszorítás esetén.

TE: Ismeri a kiszorításos szövettípusokat.
11. hét
Szövetvizsgálat. Másodlagos ércásvány szövetek metamorfózis esetén. Torlatok ércszemcséi.

TE: Ismeri a másodlagos ércásványok és torlatok ércszemcséinek szövettípusait.
12. hét
Mélységi magmás kőzetek és telérek ásványtársulásai.

TE: Ismeri a magmás és teléres ásványtársulásokat.
13. hét
Vulkáni és üledékes kőzetek ásványtársulásai

TE: Ismeri a vulkáni és üledékes kőzetek ásványtársulásait.
14. hét
Metamorf kőzetek és érctartalmú meteoritok ásványtársulásai.

TE: Ismeri a metamorfitok és opak érceket tartalmazó meteoritok ásványtársulásait.