Földtani alapismeretek (TTGBE5001)

A tárgy oktatójának neve/tanszéke: Dr. Rózsa Péter

Óraszám/hét: 2+0+0

Kreditszám: 3

A tantárgy felvételének előzetes követelménye:

Tantárgyteljesítési követelmény:

A kurzus vizsgaidőszakbeli írásbeli kollokviummal zárul.

A tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a kristály, az ásvány és a kőzet fogalmát, a kristályrendszereket, a kristálymorfológiai, kristálykémia és kristályfizika alapjait, valamint a legfontosabb magmás, üledékes és metamorf ásványokat és kőzeteket és osztályozásuk alapjait.

A tárgy tartalma: A földtan helye a tudományok rendszerében. A kristály, az ásvány és a kőzet fogalma. A kristályok rendszere, a kristálymorfológia, a kristálykémia és a kristályfizika alapjai. Az ásványok kémiai és genetikai rendszere, a legfontosabb magmás, üledékes és metamorf ásványok. Kőzetképző folyamatok, a kőzetciklus. A magmás kőzetek rendszere, a legfontosabb magmás kőzetek. Üledékképződés, üledékes kőzetek. A metamorfózis tipusai, a legfontosabb metamorf kőzetek.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Szederkényi Tibor: Ásvány-, kőzettan, JATE Press, Szeged
  • Székyné Fux Vilma: Kristálytan (Ásványtan I.), Tankönyvkiadó, Bp. (bármelyik kiadás) kristálytan része
  • Buda György: Kristályrendszertani táblázatok, Tankönyvkiadó, Bp. (bármelyik kiadás)
  • Barta István: Kristálytani alapok: kristályalaktan, jegyzet, Debreceni Egyetemi Kiadó (bármelyik kiadás)
  • Barta István: Kristály- és ásványtani alapismeretek, jegyzet, Debreceni Egyetemi Kiadó
  • Grasselly Gyula: Ásványi nyersanyagok (Ásványtan II.), Tankönyvkiadó, Bp. (bármelyik kiadás) ásványok leírása