Földtani alapismeretek gyakorlat (TTGBG5002)

A tantárgyfelelős neve: Dr. Rózsa Péter

A tárgy oktatójának neve/tanszéke: Dr. Benkó Zsolt, Dr. Buday Tamás / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 0+2+0

Kreditszám: 2

A tantárgy felvételének előzetes követelménye:

Tantárgyteljesítési követelmény:

A kurzus gyakorlat, legfeljebb 3 óra hiányzás elfogadható. A hiányzott órákat egyéni felkészülés keretében pótolják. Az órán való aktív munka feltétele a részvételnek.

A kurzus anyagának elsajátítását több ZH ellenőrzi. A ZH-k, a pótlás és a javítás időpontját az igényeknek megfelelően a gyakorlatvezető tűzi ki.

A három résztémakör egyenlő súlyú jegyet képez, melynek egyszerű számtani átlagának kerekített értéke a féléves jegy. Egyes esetekben az órai munka módosíthatja az értékét.

A tárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék az alapvető kristálymorfológiai összefüggéseket, a különböző kristályokat szimmetriaelemeik alapján rendszerbe és osztályba sorolják, felismerjék a kristályformákat, megtanulják a Miller index használatát. A félév második felében megismerkednek a legfontosabb ásványokkal és kőzetekkel genetikai szemléletű csoportosítás szerint.

A tárgy tematikája:

A kristályalaktani alapismeretek – tengelykeresztek, szimmetriák, kristályformák. Az ásvány-kőzettani, vulkanológiai, teleptani, regionális-, alkalmazott- és környezetföldtani szempontból legfontosabb ásvány- és kőzetfajok, társulások gyakorlati szintű megismerésére, az alapvető határozási és felismerési módszerek elsajátítása.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Székyné Fux Vilma: Kristálytan (Ásványtan I.), Tankönyvkiadó, Bp. (bármelyik kiadás) kristálytan része
  • Buda György: Kristályrendszertani táblázatok, Tankönyvkiadó, Bp. (bármelyik kiadás)
  • Barta István: Kristálytani alapok: kristályalaktan, jegyzet, Debreceni Egyetemi Kiadó (bármelyik kiadás)
  • Barta István: Kristály- és ásványtani alapismeretek, jegyzet, Debreceni Egyetemi Kiadó
  • Grasselly Gyula: Ásványi nyersanyagok (Ásványtan II.), Tankönyvkiadó, Bp. (bármelyik kiadás) ásványok leírása
  • Szederkényi Tibor: Ásvány-, kőzettan, JATE Press, Szeged