Környezetföldtan (TTGBE5020)

A tantárgyfelelős neve:

Dr. Csámer Árpád

A tárgy oktatójának neve/tanszéke:

Dr. Csámer Árpád / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 2+0+0

Kreditszám: 3

A tantárgy felvételének előzetes követelménye:

Tantárgyteljesítési követelmény: írásbeli vizsga a vizsgaidőszakban

A tantárgy célja: Az, hogy a hallgató átfogó ismereteket szerezzenek a Földkéregben és felszínén jelentkező környezeti problémákról, azok geológiai hátteréről. Továbbá betekintést nyerjenek azon geológiai és geofizikai módszerekbe, melyek a környezeti problémák feltárásánál és megoldásánál általánosan elterjedtek.

A tantárgy tematikája: A nagy földi szférák kialakulása. A rendszer és a környezet fogalma. A környezetföldtan célja, feladata, módszerei. Földtani veszélyforrások: a vulkanizmus, földrengések, tömegmozgásos jelenségek. Környezetföldtanban alkalmazott vizsgálati módszerek. Földtani közeg vizsgálata, felszín alatti víz vizsgálata, mintavételi technikák, stratégiák, környezetföldtani és környezetgeofizikai vizsgálati módszerek. Szervetlen és szerves szennyezőanyagok a felszín alatti környezetben. A felszín alatti környezet védelmének jogi háttere. Tényfeltárás, beavatkozás, engedélyezés, hatásvizsgálat. Földtani értékvédelem.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Barótfi I. 2000: Környezettechnika. Digitális Tankönyvtár
  • Foley, D. et al. 2009: Investigations in environmental geology, Prentice Hall, Upper Saddle River N.J.
  • Kovács B. & Szanyi J. 2005: Hidrodinamikai és transzport modellezés II. Miskolci Egyetem Műszaki Földtudományi Kar, Szegedi Tudományegyetem Ásványtani Geokémiai és Kőzettani Tanszék, Gáma-Geo Kft.
  • Reichard, J.S. 2009: Environmental Geology. McGraw-Hill.
  • US. EPA 2007: Introduction to Environmental Geophysics (165.20) Student Manual
  • White, W.M. 2007: Geochemistry. John Hopkins University Press