Kristálytan (TTGME5101)

A tantárgyfelelős neve: Dr. Dobosi Gábor

A tárgy oktatójának neve/tanszéke: Dr. Benkó Zsolt / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 2+0+0

Kreditszám: 3

A tantárgy felvételének előzetes követelménye: nincs

Tantárgyteljesítési követelmény:

Vizsga.

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a kristályos anyag alapvető szerkezeti, kémiai és fizikai sajátságait. Ismerjék a térrács, az elemi cella és a kristálytani tengelykereszt fogalmát, valamint a kristályrendszereket. Ismerjék és felismerjék a kristályok szimmetriaelemeit, a kristályformákat és a kristályosztályokat (pontcsoportokat). Ismerjék a kristálykémia alapjait, a különböző rácstípusokat, az illeszkedés szabályait, valamint a reális rácsszerkezeteket. Ismerjék a kristályok legfontosabb mechanikai, elektromos és optikai tulajdonságait és ezek rácsszerkezeti értelmezését.

A kurzus tartalma, témakörei: A kristálytan helye a tudományok rendszerében. A térrács, az elemei cella és a kristálytani tengelykereszt fogalma. A Bravais-féle elemei cellák és a kristályrendszerek. A Miller-indexek számolása. A külső és belső szimmetriaelemek. A kristálykémia alapjai és a különböző rácstípusok. A koordináció és az illeszkedés szabályai. Rácshibák és elemhelyettesítések a kristályrácsban. A kristályok fizikai tulajdonságai és azok szerkezeti magyarázata.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Székyné Dr. Fux Vilma: Kristálytan. (Egyetemi jegyzet, Nemzeti Tankönyvkiadó)
  • Dr. Barta István. Kristálytani alapok. (Egyetemi jegyzet, Debreceni Egyetem)
  • Hargittai István: Szimmetria - egy kémikus szemével. Akadémiai Kiadó, Budapest 1983.