A világ természetföldrajza

  • A tantárgy neve:
    • magyarul: A világ természetföldrajza
    • angolul: Physical geography of the world
  • Kódja: TTGBE6008
  • Szemeszter: 2017/2018/1
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Tájvédelmi és környezetföldrajzi Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve: Általános természetföldrajz
  • Kódja: TTGBE7010
  • Követelmény: Kollokvium
  • Kredit: 3
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Csorba Péter, egyetemi tanár
 
típus heti óraszámok
előadás gyakorlat labor
nappali x heti 2 heti 0 heti 0
levelező   féléves   féléves   féléves  

A kurzus célja, átfogó képet adni az Európán kívüli kontinensek természetföldrajzi adottságairól. Cél, hogy a hallgatók nagy vonalakban megismerjék a kontinensek fejlődéstörténetének főbb lépéseit, a domborzati adottságokat és a nagy-szerkezeti egységeket. További cél a kontinensek éghajlati, vízrajzi és talajtani adottságainak bemutatása.

A kurzus tartalma, témakörei

Az Európán kívüli kontinensek földtörténeti áttekintése. Az óidei hegységképződési fázisok. A kontinensek közép és újidei fejlődésének csomópontjai, jellegzetes képződményei. A kontinensek nagyszerkezeti egységei, vertikális tagoltsága. A Föld éghajlatát kialakító tényezők áttekintése. Az egyes meteorológiai elemek alakulása a Földön. Eurázsia, É- és Dél-Amerika, Afrika, Ausztrália és az Antarktisz éghajlatát meghatározó tényezők és az egyes meteorológiai elemek alakulása és sajátosságai. Ázsia vízrajzának áttekintése. Ausztrália vízrajza. Afrika vízrajzának áttekintése. Észak-Amerika vízrajza. Közép- és Dél-Amerika vízrajza. A trópusi övezet talajtani jellemzése. A mérsékelt övezet talajainak átfogó jellemzése. A hideg övezet talajainak átfogó jellemzése.

Kötelező olvasmány

  •  Borsi Z. (szerk.): 2008 Általános természetföldrajz. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest

Ajánlott szakirodalom

  • Probáld F.: 1996. Afrika és a Közel-Kelet földrajza. ELTE, Eötvös Kiadó
  • Probáld F.- Horváth G. 1998: Ázsia, Ausztrália és Óceánia földrajza. ELTE, Eötvös Kiadó
  • Gábris GY. (szerk.) 1999: Tengerentúli világrészek – Regionális természetföldrajzi atlasz. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest.
Heti bontott tematika
1. hét A félévi tematika ismertetése. Az Európán kívüli kontinensek földtörténeti áttekintése. Ős- és óidei fejlődéstörténet hasonló és eltérő vonásai. Uralkodó és alárendelt óidei hegységképződési fázisok.
2. hét A kontinensek közép és újidei fejlődésének csomópontjai, jellegzetes képződményei. A pleisztocén eljegesedés ázsiai és észak-amerikai típusa, a löszképződés fő helyszínei. Tengerpartvonal ingadozása a holocén során.
3. hét A kontinensek nagyszerkezeti egységei. A hegyvidékek, alföldek, medencék táblavidékek aránya az egyes kontinensek domborzatában. A kontinensek vertikális tagoltsága, mélyföldek és magashegységek szerepe a domborzat alakításában. A kontinenshatárok természetföldrajzi és lemeztektonikai értelmezésnek különbségei.
4. hét A Föld éghajlatát kialakító tényezők áttekintése. Az egyes meteorológiai elemek (sugárzás, hőmérséklet, szél, felhőzet, csapadék stb.) alakulása a Földön.
5. hét Eurázsia éghajlatát meghatározó tényezők áttekintése. Az egyes meteorológiai elemek (sugárzás, hőmérséklet, szél, felhőzet, csapadék stb.) alakulása és sajátosságai Eurázsiában.
6. hét A teljes amerikai kontinens, Afrika, Ausztrália és az Antarktisz éghajlatát meghatározó tényezők áttekintése. Az egyes meteorológiai elemek (sugárzás, hőmérséklet, szél, felhőzet, csapadék stb.) alakulása és sajátosságai az Eurázsián kívüli területeken
7. hét Ázsia vízrajzának áttekintése. A Folyók vízgyűjtőterületeinek, vízhozamának, vízjárásának, szakaszjellegének, torkolatának jellemzése. A folyók gazdasági jelentőségének értékelése. Az állóvizek típusai. Környezeti problémák a folyókkal és a tavakkal kapcsolatban.
8. hét Ausztrália vízrajza. Az állandó, és az időszakos folyók jellemzése. A lefolyástalan területek vízrajzi adottságai. Ausztrália artézi vízkészletei.
9. hét Afrika vízrajzának áttekintése. A Folyók vízgyűjtőterületeinek, vízhozamának, vízjárásának, szakaszjellegének, torkolatának jellemzése. A folyók gazdasági jelentőségének értékelése. Az állóvizek típusai. Környezeti problémák a folyókkal és a tavakkal kapcsolatban.
10. hét Észak-Amerika vízrajza. A kontinens fő folyóinak bemutatása, vízgyűjtőterületük, vízhozamuk, vízjárásuk, torkolatuk, gazdasági jelentőségük jellemzése. A vízenergia-termelés környezeti vonatkozásai. Az állóvizek jellemzése.
11. hét Közép- és Dél-Amerika vízrajza. A térség fő folyóinak bemutatása, vízgyűjtőterületük, vízhozamuk, vízjárásuk, torkolatuk, gazdasági jelentőségük jellemzése. A Panama-csatorna megépítése és jelentősége. A vízenergia-termelés környezeti vonatkozásai. Az állóvizek jellemzése.
12. hét A trópusi övezet talajtani jellemzése. A trópusi esőerdők és a nedves monszunerdők talajai. A nedves és a száraz szavannák talajai. A trópusi félsivatagok, sivatagok talajai.
13. hét A mérsékelt övezet talajainak átfogó jellemzése. A Szubtrópusi területek talajai. A közepes földrajzi szélességek talajai. A hideg mérsékelt öv talajai. A hideg övezet talajainak átfogó jellemzése.
14. hét Konzultációs óra. A félévi munka értékelése, a vizsgakövetelmények pontos ismertetése.

 

Vaktérképek

Topográfiai névanyag világ

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24