Vulkanológia és petrológia (TTGBE5015)

A tantárgyfelelős neve: Dr. Csámer Árpád

A tárgy oktatójának neve/tanszéke: Dr. Csámer Árpád / Ásvány- és Földtani Tanszék

Óraszám/hét: 2+0+0

Kreditszám: 3

A tantárgy felvételének előzetes követelménye: Szerkezeti földtan I. (TTGBG5004)

Tantárgyteljesítési követelmény:

A kurzus előadás.

A kurzus vizsgaidőszakbeli kollokviummal zárul.

A tantárgy célja: Az, hogy a hallgatók ismereteket szerezzen a vulkanizmusról, mint földtani jelenségről, a vulkáni működések típusairól, a vulkáni kőzetek egyes fajtáiról, ezek kialakulásának körülményeiről, a kitörések típusairól. A hallgató betekintést nyer a vulkáni láva és törmelékes kőzetek, a vulkáni aktivitás megfigyelésének, észlelésének vizsgálati módszereibe.

A tantárgy tematikája: Vulkanizmus fogalomköre, vulkanológia kialakulása. A vulkáni működést kiváltó okok. Magmás eredetű ásványok. Vulkáni kőzetek csoportosítása, osztályozása ásványos és kémiai összetétel alapján. Lemeztektonika és vulkanizmus. Divergens lemezszegélyek vulkanizmusa. Konvergens lemezszegélyek vulkanizmusa. Forró foltok köpenycsóvák, vulkáni szigetsorok. A kőzetolvadék fizikai-kémiai jellemzése. Kitöréstípusok. Effuzív vulkáni aktivitás. Explozív vulkanizmus.

A felkészüléshez ajánlott irodalmak:

• Harangi Sz. 2015: Vulkánok. A Kárpát-Pannon térség tűzhányói. Geolitera
  • Karátson D. 1998: Vulkanológia I. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest, Egyetemi jegyzet
  • Francis, P. 1981: Vulkánok. Gondolat Kiadó, Budapest
  • Karátson D. 2007: A Börzsönytől a Hargitáig. Vulkanológia, felszínfejlődés, ősföldrajz. Magyar Könyvkiadó, Budapest
  • Karátson D. 2014: Vulkanológia II. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest. Egyetemi jegyzet
  • Sigurdsson, H. (ed.) 2000: The Encyclopedia of Volcanoes. Elsevier.