Tájökológia

  • A tantárgy neve:
    • magyarul: Tájökológia
    • angolul: Landscape ecology
  • Kódja: TTGBE6008
  • Szemeszter: 2017/2018/3
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve:
  • Kódja:
  • Követelmény: Kollokvium
  • Kredit: 3
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Novák Tibor, egyetemi adjunktus
 
típus heti óraszámok
előadás gyakorlat labor
nappali N heti 2 heti 0 heti 0
levelező   féléves   féléves   féléves  

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a tájökológia tárgyát, céljait és módszereit, ezzel elméleti alapozó jellegét a modern földrajzi tájtudományok számára. Foglalkozik a tájökológia rendszerelméleti alapjaival, a tájstabilitás és a tájdiverzitás fontosságával. Részletesen szó esik a tájszerkezet ökológiai alapjait jelentő tájfoltok, tájökológiai folyosók és a tájökológiai mátrix jellegzetes tulajdonságaitól, valamint a fenti tájökológiai elemek térbeli elrendeződésének sajátosságaival.

A kurzus tartalma, témakörei

  • A tájökológia kialakulása és jelenlegi szakterületi elhelyezkedése. A tájökológia tárgyának, céljainak és módszereinek vázlatos áttekintése. A tájökológia alapfogalmai, és ezek speciális geográfiai aspektusa.
    Az ökológiai tájszerkezet alapelemei, az elemek közti kapcsolatok fontossága. A tájökológia természettudományos vonásai: az objektivitás

Kötelező olvasmány

  • Csorba P. 2006: Tájökológia. Kossuth Egyetemi Kiadó Debrecen
  • Csorba P. – Fazekas I.(szerk.) 2008: Tájkutatás, tájökológia. Meridián Alapítvány

Ajánlott szakirodalom:

  • Kertész Á. 2003: Tájökológia. Holnap Kiadó Budapest
  • Lóczy D. 2002: Tájértékelés, földértékelés. Dialóg Campus Kiadó, Pécs
Heti bontott tematika
1. hét A tájökológia geográfiai és ökológiai gyökerei. A tájfelfogás történelmi változása, a szubjektív tájérzékelés jellegzetes vonásai. A tudományos tájfogalom kialakulása, néhány fontos tájdefiníció.
2. hét A tájalkotó tényezők hierarcikus rendszere. A Szolncev-sor ismertetése. Tájtípusok, táji karakter megfogalmazások. A tájhatár megvonás nehézségei, korlátai
3. hét Az ökológia fogalma, biológiai és geográfiai oldala. Haeckeltől Odumig. Az ökológia aktuális helye a közvélemény szemében. A tájökológia, mint az ökológiai szemléletű tájkutatás közös határterülete. A tájökológia gyakorlatias jellege.
4. hét

A tájökológia tudományos és gyakorlati céljának megfogalmazása. A  legfontosabb célok jelentőségének rövid áttekintése – modellek, indikátorok, extrapolálás, anyag- és energiaáramlás valamint az antropogén hatás fontossága

5. hét

A tájökológiai három legfontosabb kutatási témája; a tájszerkezet, a táj működés és a táj időbeli változásának vizsgálata. A legkisebb tájszerkezeti egység, az ökotop. Nevezéktani változatok, az ökotop nagysága, lehatárolása.

6. hét

A táj rendszertulajdonságai, mennyiben tekinthető rendszernek, milyen sajátos rendszerkritériumai vannak az ökológiai tájrendszereknek. Az emberi bolygatás szerepe a rendszerek működésében, az antropogén hatáserősség becsélése, a hemeróbia fokozatok lényege

7. hét

A változatosság, ill. diverzitás ökológiai és tájökológiai értelmezése. A kompozíciós diverzitás, mint a térbeliség révén leginkább tájökológiai aspektus. Alfa, béta és gamma diverzitás fogalma, példák bemutatása.

8. hét Megadiverzitási helyek, Európa és a Kárpát-medence ökológiai diverzitása, ennek szerepe a tájökológiai értékelésekben. A pán-európai bio- és tájdiverzitási stratégia. A középeurópai térség tájhasználati változatosságának évszázados változásai, és jelenlegi tendenciái. A diverzitás, order és density faktorok
9. hét Táji felszabdaltság, a fragmentáció ökológiai megközelítése.Táji határfelületek; az ökotonok kérdése. Az ökotonkontraszt és az ökoton természetességi foka. Az ökotonsűrűség és a diverzitás kapcsolata. Hollandiai példa.
10. hét Stabilitás fizikai, ökológai és tájökológiai értelmezése. A c-, t-, ill. o-stabilitás fogalma.Külső és belső stabilitás, nevezéktani problémák magyarázata. R- és K-stratégiatípőusok jeléentősége az ökológiában és a fogalom tájökológiai adaptálása.
11. hét A tájszerkezet tájmetriai méréseinek kérdése. Tájkohéziós index – hollandiai példák. A táji stabilitást növelő tényezők – terület és populációnagyság összefüggése. Az ökogeográfiai stabilitási szám – hazai mintapéldák. A bioptikus és az abiotikus elemek szerepe a tájstabilitásban. Armand elmélete. Az ökológiai stabilitás területi rendszere elmélet – Miklós L. A tájdiverzitási index kiszámításának módja.
12. hét Az ökológiai tájszerkzet alapelemei: a tájökológiai folt fogalma. A folt működését befolyásoló tányezők elemzése; nagyság, alak, környzet (ökotonkontraszt). Az ökológiai mátrix, azaz ”térháló” foglama, megjelenésének bemutatása.
13. hét A tájökológiai folyosó fogalma, formái, típusai. Nevezéktani nehézségek, tisztázatlanságok. A korridor és barrier egymáshoz való viszonya, szerepe a tájszerkezet működésében. A folyosó habitat, migrációs, elnyelő és filter funkciói. A tájökológiai folyosó előnyös és hátrányos ökológiai, tájökológiai tulajdonságai.
14. hét

A tájökológiai folyosók szerepe a tájfragmentáció csökkentésében, vadátjárók és alagutak. Az ökológiai alapon álló tájtervezésben figyelembe veendő elemek. Időbeli tájszerkezeti változások. Nemzeti ökológiai hálózatok – magyar, litván, holland, cseh példák. Az ECNC térképe. Natura 2000 rendszer. A tájökológia legaktuálisabb tudományos témakörei

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24