Tájvédelem

• angolul: Landscape protection
  • Kódja: TTGBE6015
  • Szemeszter: 2017/2018/1
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve:
  • Kódja:
  • Követelmény: Kollokvium
  • Kredit: 3
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Novák Tibor, egyetemi adjunktus

nappali N heti 2 heti 0 heti 0

• Az elméleti előadásokon ismertetjük a tájvédelemmel kapcsolatos alapfogalmakat, bemutatjuk az ökológiai szemléletű tájanalízis és szintézis leglényegesebb módszereit, s erre építve foglalkozunk a tájvédelem alapelveivel és feladataival. Bemutatjuk a tájvédelem hazai és európai jogi szabályozását. Bemutatjuk a tájelemek (foltok, folyosók, mátrix, tessera) típusait és funkcióit, valamint tájvédelemi szempontból meghatározó tulajdonságaikat. A hallgatók megismerkednek a szigetbiogeográfia alapjaival. A tárgy keretében foglalkozunk a táj elemezéséhez szükséges kvantitatív mutatókkal, a tájérzékenységhez kapcsolódó minősítési módszerekkel és ábrázolásukkal. A hallgatók ismereteket szereznek az ökológiai folyosók típusairól, funkcióiról és jelentőségükről. Bemutatjuk a tájvédelem feladatait a különböző tájtípusokban és a tájgazdálkodás hazai stratégiáját.
1. hét A tájvédelem tárgya: a természeti és a kultúrtáj fogalma. A tájvédelem, mint társadalmi tevékenység. A tájvédelem fogalma és különböző értelmezései, eszközei, társadalmi feltételrendszere.
2. hét A táj, mint ökológiai rendszer. Anyag- és energiaáramlási folyamatok a tájban. A tájak szerkezete és működése. Tájalkotó tényezők és tájalkotó elemek. Tájfunkciók. Tájökológiai alapelvek és tájvédelmi alkalmazásaik
3. hét A táj, mint foltmozaik. Folt, folyosó, mátrix fogalma. Tájökológiai foltok típusai és működésük. Tájökológiai folyosók típusai és működésük
4. hét

A tájak diverzitása. A tájszerkezet, és a tájdiverzitás, mint védendő értékek.

5. hét

Tájvédelmi célú gazdálkodás, fenntartás és kezelés szempontrendszere és jogi feltételei I. Erdőterületek kezelésének tájvédelmi szempontjai, az erdőkkel kapcsolatos leggyakoribb tájvédelmi problémák

6. hét

Tájvédelmi célú gazdálkodás, fenntartás és kezelés szempontrendszere és jogi feltételei II. Gyepek és vizes élőhelyek kezelésének tájvédelmi szempontjai, a kezelésükkel kapcsolatos leggyakoribb tájvédelmi problémák

7. hét

Tájpotenciál értelmezése és a tájpotenciálok védelme. A tájpotenciál fogalma és különböző tájpotenciálok értelmezése. A multifunkciós táj elmélete.

8. hét A fragmentáció és a szegélyhatás. Tájökológiai hálózatok működése, antropogén és tájökológiai hálózatok konfliktusai.
9. hét A tájmetria alapjai, mutatói, foltszintű, foltmozaik szintű és táj szintű mutatók, alaki mutatók, folt-komplexek ökológiai működésének modellezése.
10. hét Tájváltozások elemzése és értékelése. A tájváltozások indikátorai, jellemző folyamatai és regionális különbségei.
11. hét Tájak tipizálása. Tájtípusok és tájváltozási tendenciák Magyarországon.
12. hét A táj, mint esztétikai érték. A tájépítészeti szemléletű, és esztétikai célú tájvédelem.
13. hét A tájvédelem gyakorlati alkalmazási területeinek és hazai intézményrendszerének megismertetése, konzultáció.
14. hét

Tájvédelemmel kapcsolatos esettanulmányok, tájvédelmi célú projektek bemutatása és megvitatása.