Talajvédelem

  • A tantárgy neve:
    • magyarul: Talajvédelem
    • angolul: Soil Protection
  • Kódja: TTGBE6012
  • Szemeszter: 2017/2018/2
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Tájvédelmi és környezetföldrajzi Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve: 
  • Kódja:
  • Követelmény: Kollokvium
  • Kredit: 3
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Posta József, egyetemi tanár
 
típus heti óraszámok
előadás gyakorlat labor
nappali x heti 2 heti 0 heti 0
levelező   féléves   féléves   féléves  

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a talajvédelem fogalmával, illetve a következő talajdegradációs folyamatokkal: talajtömörödés, szerkezet leromlása, talajsavanyodás, szélsőséges vízgazdálkodás, másodlagos szikese-dés, talajszennyezés, defláció, erózió. Cél, hogy a hazánkban igen jelentős problémát okozó talajerózió esetében a hallga-tók részletesen megismerjék a talajeróziót kiváltó és befolyásoló tényezőket, illetve az erózió elleni védekezés különböző módszereit (biológiai-, agrotechnikai- és műszaki talajvédelem).

A kurzus tartalma, témakörei

  • A talajvédelem fogalma, tárgya, jelentősége. A talajokat veszélyeztető degradációs tényezők általános értékelése. A talajtömörödés és a talajszerkezet leromlása. A talajsavanyodás okai és következményei. A talajsavanyodás elleni védekezés lehetséges módjai. A másodlagos szikesedés okai és következményei. A másodlagos szikesedés elleni védekezés lehetséges módjai. A fő talajszennyező források. A talajszennyezés hatása a talajok talaj élővilágára, illetve a talajok termőképességére. A szennyezések elleni védekezés módjai. A defláció fogalma, kialakulásának okai és következményei. A defláció elleni védekezés lehetséges módjai. A talajeróziót kiváltó tényezők vizsgálata. Az areális és a lineáris erózió. A geológiai és a talajtani adottságok szerepe az erózió alakulásában. A növényborítottság és az ember szerepe az erózió alakulásában. A biológiai, az agrotechnikai és a műszaki talajvédelem lehetőségei az erózió elleni védekezésben.

Kötelező olvasmány

  • Kerényi A. (1991) Talajerózió, Akadémiai Kiadó, Budapest, p. 219.

Ajánlott szakirodalom

  • Stefanovits P. – Filep Gy. – Füleky Gy. (1999) Talajtan. Mezőgazda Kiadó Budapest, p. 470.
Heti bontott tematika
1. hét

A félévi tematika ismertetése. A talajvédelem fogalma, tárgya, jelentősége.

2. hét A talajokat veszélyeztető degradációs tényezők általános értékelése. A talajtömörödés és a talajszerkezet leromlása.
3. hét A talajsavanyodás okai és következményei. A talajsavanyodás elleni védekezés lehetséges módjai.
4. hét A másodlagos szikesedés okai és következményei. A másodlagos szikesedés elleni védekezés lehetséges módjai.
5. hét

A fő talajszennyező források. A talajszennyezés hatása a talajok talaj élővilágára, illetve a talajok termőképességére. A szennyezések elleni védekezés módjai.

6. hét A defláció fogalma, kialakulásának okai és következményei. A defláció elleni védekezés lehetséges módjai
7. hét A talajeróziót kiváltó tényezők vizsgálata. A csapadék mennyiségének, időtartamának, intenzitásának és a cseppméretnek, valamint a lejtőparamétereknek a szerepe az erózió kialakulásában.
8. hét Az areális erózió típusai: a csepperózió, a lepelerózió és a mikroszoliflukció. A lineáris erózió típusai: barázdás erózió, árkos erózió, eróziós szakadékok
9. hét A geológiai és a talajtani adottságok (kezdeti nedvességtartalom, vízgazdálkodási tulajdonságok, fizikai talajféleség, szerkezetesség, talajtípus) szerepe az erózió alakulásában.
10. hét

A növényborítottság és az ember szerepe az erózió alakulásában.

11. hét A biológiai talajvédelem (gyepesítés, fásítás) lehetőségei az erózió elleni védekezésben.
12. hét Az agrotechnikai módszerek (műveléság-váltás, táblásítás, talajművelés, talajjavítás, trágyázás) alkalmazási lehetőségei az erózió elleni védekezésben.
13. hét

A műszaki talajvédelem (rónázás, sáncolás, teraszozás, fenékgátak, hordalékfogók, övárkok, úthálózat racionalizálása) lehetőségei az erózió elleni védekezésben.

alkalmazási lehetőségeivel.

14. hét Konzultációs óra. A félévi munka értékelése, a vizsgakövetelmények pontos ismertetése.
Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24