Hibrid térinformatikai modellek

A tantárgy neve:

  • magyarul: Hibrid térinformatikai modellek
  • angolul: Hibrid GIS modelling

Kódja: TTGBL7022
Szemeszter: 5. félév
Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszék
Kötelező előtanulmány neve: Raszter alapú térinformatikai rendszerek
Kódja: TTGBL7015
Követelmény: Gyakorlat
Kredit: 2
Oktatás nyelve: magyar
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Túri Zoltán, egyetemi adjunktus

típus heti óraszámok
előadás gyakorlat labor
nappali x heti 0 heti 2 heti 0
levelező   féléves   féléves   féléves  

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a hibrid adatrendszerek fogalmi hátterét és jellemzőit, a raszter-vektor és a vektor-raszter konverzió jelentőségét, a hibrid térinformatikai adatmodellek alkalmazási lehetőségeit, az ArcGIS Desktop programcsalád tagjait és funkcióit, a geoinformatikai adatformátumokat, az ArcMap, az ArcCatalog és az ArcToolbox alkalmazásokat, a fájlműveleteket, a vektoros editálást, az attribútumműveleteket, a szűréseket, a fontosabb eszköztárakat, felhasználásukat a téradatelemzésben és a tematikus térképek készítésében.

A kurzus tartalma, témakörei

Hibrid adatrendszerek, konverziók és transzformációk. ArcGIS szoftverrendszer felépítése. Adatformátumok ArcGIS-ben. ArcMap, ArcCatalog, ArcToolbox alkalmazások. Térképi dokumentum. Eszköztárak, nézetek, adatkeret és réteg helyi menü, szimbólumbeállítások. Könyvtár- és fájlműveletek, új adatbázis létrehozása, előnézetek. Adatkezelés, vetületi rendszerek, adatimport, -export, fájlkonverzió. Vektoros editálás, topológiaépítés, attribútumtábla-műveletek, relációk. Logikai, geometriai és grafikai szűrések. Térképi ábrázolási módok, jelkulcstípusok. Térképi kimeneti nézet, kartografálás, címkézés és annotációk, grafikai elemek, a tematikus térkép publikálása.

Értékelés

A hallgatók értékelése a következő részekből áll össze: 75% - referálás szoftverismeretből, 25% - a gyakorlatokon elhangzott elméleti anyagrészekből írt zárthelyi dolgozat. A gyakorlati jegy megszerzésének előfeltétele a beadandó feladat (vektorizálás) határidőre történő elkészítése. Az osztályozás során alkalmazott sávok:

  • 88% felett jeles
  • 73%-87% - jó
  • 60%-72% - közepes
  • 50%-59% - elégséges
  • 50% alatt elégtelen

Kötelező olvasmány

  • Elek I. (szerk.) (2007) Térinformatikai gyakorlatok. ELTE Eötvös Kiadó, Budapest
  • ArcGIS felhasználói kézikönyv és segédletek. http://resources.arcgis.com

Ajánlott szakirodalom

  • Detrekői Á. – Szabó Gy. (2002) Térinformatika. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest
  • Gyenizse P. – Nagyváradi L. (szerk.) (2008) Térinformatika és alkalmazása II. Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Kar Földrajzi Intézet, Pécs
Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24