Műszaki informatika előadás

Kódja: TTGME7012
Követelmény: Kollokvium
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Négyesi Gábor, egyetemi adjunktus

Hálózati alapfogalmak, terminológia. Az Internet története, fejlesztése, tendenciái. Az adatkommunikáció feladatai. Adatkommunikációs hálózatok kialakulása, architektúra. Adattovábbítási alapfogalmak. Átviteli, összekötési és kapcsolati módok. Hálózati címzés és szolgáltatások. Rétegelt megvalósítású rendszerek. referenciamodellek; Protokollkészlet. A DNS névtér felépítése és a névfeloldás működése. Rekurzív és iteratív névfeloldás. Elektronikus levelezés. UDP és TCP protokoll. Kapcsolatkezelés, megbízható adatátvitel. Címzés és multiplexelés. Hálózati forgalomszabályozás. IP alapú hálózati kommunikáció. IP címzési mechanizmusok, osztályok és alhálózatok. Útvonalválasztás. Az ARP címfeloldó protokoll, adatfragmentáció. Az adatátvitel technikai megvalósítása. Kábeltípusok, a technikai megvalósítás fizikai alapjai. Fém- és optikai vezetékes, vezeték nélküli átvitel. Hálózati eszközök, hálózatépítés. A jelkódolás módszerei.

• Végh, J. 2013. Hálózati architektúrák és protokollok (előadási segédlet). DEIK, Debrecen
  • Csala, P. 2003. Informatika alapjai: hardver alapok, szoftvertechnológia, informatikai rendszerek fejlesztése. ComputerBooks, Budapest.
  • Lencse, G. 2008. Számítógép hálózatok. Universitas, Győr.
  • Tanembaum, A.S. – Wetherall, D.J. 2013. Számítógép-hálózatok. Panem, Budapest.