Novák Tibor CV

Tudományos fokozatok:

PhD. habil.

Saját honlap:

Alapképzésben tartott órák megnevezése:

• geoökológia elmélet és gyakorlat
  • tájökológia
  • tájvédelem elmélet és gyakorlat
  • talajvédelem gyakorlat

Mesterképzésben tartott órák megnevezése:

• táj- és vegetációtörténet elmélet és gyakorlat
  • kultúrtájak elmélet
  • földtudományi természetvédelem elmélet és gyakorlat

PhD képzésben tartott órák megnevezése:

• Tájváltozások értékelésének módszerei
  • Talajváltozatosság táji tényezői
  • Élettelen természeti értékek védelme
  • Szikes talajok (https://phd.georgikon.hu/fdi)

Témavezetőként vállalt szakdolgozati (BSc) témák:

• Tájtörténeti áttekintés valamely hazai kistájról
  • Talajok térbeli változatosságának jellemzése és geoökológiai hátterének vizsgálata
  • Hagyományos tájhasználati módok talajtani hatásainak vizsgálata

Témavezetőként vállalt diplomamunka (MSc) témák:

• Talajok regenerálódási folyamatainak vizsgálata mezőgazdasági hasznosítás felhagyását követően
  • Ipari és városi területek tájhasználati és talajtani folyamatainak jellemzése
  • A tájváltozások hazai folyamatainak jellemzői és környezeti hatásaik

Témavezetőként vállalt PhD témák:

• Posztagrikulturális talajok szénmegkötő képességének változásai eltérő talajadottságok mellett
  • Posztindusztriális területek térképezése és talajállapotának felmérése
  • Tájváltozások és várható hatásuk a talajadottságokra

Jelenlegi tudományos kutatási témák, amire a pályázati és publikációs tevékenység leginkább fókuszál:

• Geoökológiai tényezők szerepe a talajtani változatosság létrejöttében
  • Talajok antropogén átalakítottsága
  • Tájhasználat és talajhasználat környezeti hatásainak értékelése

Kutatási pályázatokban való részvétel az elmúlt 10 évben:

• A tájállapot, és tájváltozások jellemzése talajadatok alapján (Bolyai + - Új Nemzeti Kiválóság Program (ÚNKP-19-4-DE-129), 2019-2020
  • Tájváltozások értékelése talajok antropogén átalakítottsága alapján (MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíja (BO/00448/17/10) (2018-2020)
  • Higher Education Institutional Excellence Programme (NKFIH-1150-6/2019)
  • A társadalom és a földfelszín tér- és időbeli kölcsönhatásai magyarországi mintaterületek alapján NKFI 101787 (2012-2016)
  • Városi és vidéki környezeti problémák földtudományi alapú vizsgálata távérzékelési módszerekkel NKFI 123457 (2018-2022)
  • Élőhelyi faktorok és táji környezet szerepe a szárazgyepek fajszerveződésében NKFI 130338 (2018-2021)
  • Tájkutatásban használható talaj-archeológiai módszerek terepi és laboratóriumi alkalmazása (CHP/199-126/2015) University of Strasbourg, Faculty of Geography, Laboratoire Image, Ville, Environnement, UMR 7362, Strasbourg Campus-Hungary (2015.06) :
  • Spontán regenerálódó mezőgazdasági területek talaját jellemző folyamatok értékelése (CHP/47-26/2013), Carl von Ossietzky University Oldenburg, Faculty of Mathematics and Sciences, Institute for Biology and Environmental Sciences, AG Bodenkunde, D-26111, Oldenburg Campus-Hungary (2013/14):
  • FACES 2015-2018 (Freely Accesible central European Soils) 2015-1-PL01-KA203-016480 (Projektvezető: Nicolaus Copernicus University, Torun, Lengyelország) https://sites.google.com/site/centraleuropesoils/
  • LiFES 2012-2014 Lingua Franca for European Soils 2013-3-PL1-ERA10-39478 (Projektvezető: Nicolaus Copernicus University, Torun, Lengyelország) https://sites.google.com/site/linguafrancaforeuropeansoils/

Tudományos kapcsolatok:

• Carl von Ossietzky University Oldenburg, AG Bodenkunde
  • Nicolaus Copernicus University Torun, Department of Soil Science and Landscape Management
  • University of Strasbourg, Faculty of Geography, Laboratoire Image, Ville, Environnement

Tudományos közéleti szerep:
Tagság folyóiratok szerkesztőbizottságában

• Landscape&Environment online szakmai folyóirat szerkesztő bizottságának tagja
  • Environmental & Socio-economic Studies című online folyóirat szerkesztő bizottsági tagja (Szilézia Egyetem, Lengyelország)

Tagság szakmai szervezetekben

• ProGEO (European Association for the Conservation of the geological Heritage) (2019-)
  • INQUA International Union for Quaternary Research (2015-)
  • Magyar Földrajzi Társaság (1999-)
  • Magyarhoni Földtani Társulat (2010) (ProGEO Földtudományi Természetvédelmi Szakosztály titkára) (2012-)
  • Magyar Talajtani Társaság (2014-)
  • Magyar Tudományos Akadémia Földrajzi Albizottság - köztestületi tag

A tudományos/szakmai tevékenységgel kapcsolatos elismerések, kitüntetések, díjak:

• 2019 Magyar Földrajzi Társaság Pro Geográfia oklevele
  • 2018 Rektori elismerő oklevél (DE)
  • 2017 A Magyar Talajtani Társaság fotó- és videopályázata, (didaktikus fotósorozat: I. díj)
  • 2017 OTDK,témavezetés elismerése,  fizika, földtudományok, matematika II. helyezés (témavezetett: Márta László)
  • 2012 OFKD témavezetés elismerése (XIII OFKD II. helyezés tájépítés, tájvédelem szekció, témavezetett: Incze József)
  • 2007 A Magyar Földrajzi Társaság Ifjúsági Szakirodalmi díja