Posta József CV

Prof. Dr. Posta József

professor emeritus
Szervezeti egység
Debreceni Egyetem, Természettudományi és Technológiai Kar, Földtudományi Intézet, Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék
Központi telefonszám
Közvetlen telefonszám
Cím
4032 Debrecen, Egyetem tér 1.
Emelet, ajtó
2. emelet, D22 (oktatói szoba)

Tudományos fokozatok:

• 1977    egyetemi doktori fokozat
  • 1990    a kémiai tudomány kandidátusa
  • 1995    Ph.D. fokozat
  • 2000    MTA Doktora

Diplomamunka:

Átmenetifém-ionok hisztamin komplexeinek termodinamikai viszonyai

Egyetemi doktori:

Elektromos ívben az elektródokon lejátszódó párolgási folyamatok tanulmányozása. Az ív-láng kombinált módszer optimálása szilárd anyagok közvetlen AAS elemzéséhez.

Kandidátusi:

Folyamatos és kombinált AAS módszerek kidolgozása láng- és elektromos ívfolyamatok vizsgálatára, valamint gyakorlati analitikai feladatokhoz.

MTA doktori:

On-line krómspeciációs módszerek kidolgozása

Beosztások:

• 1972   tudományos segédmunkatárs
  • 1977   tudományos munkatárs
  • 1991   tudományos főmunkatárs, címzetes egyetemi docens
  • 1993   egyetemi docens
  • 2003   egyetemi tanár
  • 2018   professzor emeritus

Oktatott tárgyak: Analitikai Kémia, Műszeres analitika, Műszeres analitika II., Atomabszorpciós spektrometria, Speciációs analitika, Környezetanalitika, Mintabeviteli módszerek az atomspektrometriában, Kémia és társadalom, Természetfilozófia, A kémia filozófiai kérdései

Oktatott szakok: vegyész, vegyészmérnök, biológus, (ökológus, molekuláris biológus, biotechnológus) környezettudomány, kémia tanár, orvos-diagnosztikai laboratóriumi analitikus, kémia PhD, műszeres és környezetanalitikus szakvegyész posztgraduális szak

Oktatásfejlesztési tevékenység: az alábbi új tantárgyak tematikájának kidolgozása és bevezetése:

• Atomabszorpciós spektrometria - vegyész, biológus, környezettudomány szaknak
  • Mintabeviteli módszerek az atomspektrometriában – vegyész hallgatóknak,
  • Speciációs analitika - vegyész hallgatóknak,
  • A kémia filozófiai kérdései – vegyész és kémiatanár hallgatóknak,
  • Analitikai kémia előadás és gyakorlat - ökológus, molekuláris biológus hallgatóknak,
  • Műszeres analitika - orvosdiagnosztikai laboratóriumi analitikus hallgatóknak,
  • Műszeres analitika emelt szintű gyakorlat – vegyész hallgatóknak,
  • Környezetanalitika előadás és gyakorlat - környezettudomány szakos hallgatóknak,
  • Kémia és társadalom – vegyész szakirányú környezettudomány szakos hallgatóknak
  • Természetfilozófia – TTK hallgatók számára
  • Kémiatörténet – vegyész és kémia szakos hallgatóknak

Kutatási területek:

• Nagyhőmérsékletű térben végbemenő párolgási, atomizációs és gerjesztési folyamatok és kölcsönhatások tanulmányozása.
  • Mintabeviteli módszerek fejlesztése az atomspektrometriában: mikrotérfogatú mintaoldat gyors automatizált impulzus mintabevitele, hidraulikus nagynyomású folyadékporlasztás (HHPN), elektrotermikus elpárologtatási (ETV) módszerek kidolgozása, optimálása nyomelemspeciációra.
  • Nagyfelbontású, nagy kimutatási képességű on-line speciációs analitikai módszerek kidolgozása nyomelemek különböző vegyérték-és kötésállapotú formáinak külön-külön meghatározására. Ennek keretében króm(III)/króm(VI), vanádium(V)/vanádium(IV) valamint szervetlen és szerves arzénszármazékok elválasztása és a különböző vegyértékű, kötésformájú specieszek nagyérzékenységű meghatározása természetes mintákban.
  • Aeroszolok kutatása. Aeroszol generátorok kifejlesztése szállóporok, ködök modellezésére. Száraz és nedves aeroszolok gyűjtése és szemcseeloszlásának meghatározása. Ipartelepek levegőjének nehézfém szennyezése szállóporok elemanalízise segítségével.
  • Lápi, tavi üledékek, folyami holtágak üledékeinek vizsgálata. Hatékony mintavételi módszerek kidolgozása. Az iszapminták rétegeinek nagyfelbontású nyomelem analízise. Az elemzési adatok statisztikai kiértékelése. Az eredmények alapján a környezet állapotváltozásainak történeti rekonstrukciója.
  • Madártoll elemanalízise. Módszerek kidolgozása mikromennyiségű tollminta minta-előkészítésére és elemzésére. A magyar partifecske állomány afrikai telelőhelyének megállapítása a Magyarországon és Afrikában növesztett tollak, valamint más országok populácói tollmintáinak összehasonlító elemzése alapján.
  • A talajok nyomelemháztartását szabályozó huminanyagok, huminsavak speciációs analízise. Cél annak megállapítása, hogy az egyes frakciók mely toxikus és tápelemek megkötéséért felelősek. A vizsgálathoz új módszerként vezettük be a kapillária elektroforézis -ICP/AES kombinált technikát.
  • Egy új elven alapuló műszeres analitikai módszer: a TERMOSPEKTROMETRIA kidolgozása
  • Nemzetközi tanulmányútak:

Tanulmányút:

• Pye Unicam, Cambridge (Anglia), 1975
  • Szovjet Tud. Akadémia Petrolkémiai Int., Moszkva, 1980 – 81
  • Institut für Spektrochemie, Dortmund ((Németország), 1990, 1992
  • Istituto Superiore di Sanita, Róma (Olaszország), 1993
  • Massachusetts-i Egyetem, Analitikai Kémiai Tanszék (MA USA) 1997
  • Indiana Egyetem Kémiai Intézete, (IN USA) 2014

Tudományos –közéleti tevékenység:

• Elnöke a Környezettudományi Tanszékcsoportnak (2000 – 2013),
  • Elnöke a DAB Kémiai Szakbizottságnak (2006 - ),
  • Elnöke az MTA Spektrokémiai Munkabizottságának (2005 – 2011),
  • Programvezetője a Kémiai doktori iskola K/3 Környezeti és Műszeres Analitika programjának (2000 – 2007)
  • Vezetőségi tagja a Magyar Spektrokémiai Társaságnak (1994 - 2018),
  • Tagja az MTA Analitikai és Környezeti Kémiai Tudományos Bizottságnak (2007-),
  • Tagja a Debreceni Egyetem Művészeti és Közművelődési Bizottságának (2003 – 2017).

Publikációk száma:

• 150 tudományos közlemény
  • 160 tudományos előadás,
  • 2 könyv, 1 könyvrészlet
  • 3 jegyzet
  • 3 szabadalom
  • Hivatkozások száma:    970

Díjak, kitüntetések:

• Miniszteri Dicséret (1986)
  • Széchenyi Professzori Ösztöndíj (1999)
  • Aranykatedra díj (2013)
  • DAB plakett (2013)