Adatvédelem, adatbiztonság

Kódja: TTGME7042
Követelmény: Kollokvium
Tantárgyfelelős oktató:

A tantárgy alapvető célja az adatvédelem és adatbiztonság alapfogalmainak és azok gyakorlati megvalósításának megismerése. A hallgatónak ismernie kell a kapcsolatos leggyakoribb tevékenységi köröket és eljárásokat, rendeleteket, a törvényi szabályozás kereteit. A kurzus keretében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: az adatvédelem szükségessége és céljai; az adatok osztályozása. a számítógépek és hálózatok veszélyforrásai; adatbiztonság szabályozása: magyar törvények (személyes adat, különleges adat, közérdekű adat, adatvédelmi biztos, adatvédelmi nyilvántartás), az Európai Uniós Általános Adatvédelmi Rendelete; kriptográfiai alapismeretek – alapfogalmak: kriptográfia, kriptoanalízis, titkosítás és visszafejtés, kódolás és visszaállítás, kulcs, aktív és passzív támadás, hitelesítés, hozzáférés-ellenőrzés, sértetlenség, letagadhatatlanság, kriptográfiai protokollok.

• Folláth János, Huszti Andrea, Pethő Attila: Informatikai biztonság és kriptográfia. Kempelen Farkas Hallgatói Információs Központ, 2011. http://www.tankonyvtar.hu/ en/tartalom/tamop425/0046_informatikai_biztonsag_es_kriptografia/index.html
  • Ködmön József: Kriptográfia, ComputerBooks, 2000.
  • F. Ható Katalin: Adatbiztonság, adatvédelem, Számalk Kiadó, Budapest, 2005.