Alkalmazott agrárinformatika

Kódja: TTGMG7048
Követelmény: Gyakorlati jegy
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Tamás János, egyetemi tanár

A hallgató a tárgy keretében megismeri a mezőgazdasági termelési rendszerek és eljárások keretein belül alkalmazott térbeli modellezési módszereket, a modellek adatgyűjtési, adatintegrálási és döntéstámogatási módszereit. Elsajátítják az agroökológiai potenciál felmérésének és monitoringjának üzemeltetési feladatait. Megismerik a főbb precíziós mezőgazdasági szenzorokat, illetve az itt alkalmazott döntéstámogatási eszközöket. Képesek lesznek az agrárkörnyezetvédelmi kockázatok tér és időbeli felmérésére és megismerik ezek megelőzésének főbb lehetőségeit.

A kurzus keretében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: termelési technológiák informatikai rendszerei; hierarchikus informatikai rendszerek; számítógépes hálózatok és protokollok; Fuzzy logika, Fuzzy logikai irányítási rendszerek; mesterséges intelligencia módszerek a folyamatirányításban; az iparszerű mezőgazdasági termelés jellemzői; a termelőeszközök informatikai jellemzői, a  termék  mint  információ- hordozó; a  termék  és a környezet mint  információ  hordozó; adatátviteli rendszerek mezőgazdasági technológiai rendszerekben; a szántóföldi növénytermesztés technológiák informatikai jellemzői; a kertészeti technológiák informatikai jellemzői; az állattartás technológiáinak informatikai jellemzői; primer termék-feldolgozó rendszerek; élelmiszerfeldolgozó rendszerek informatikai jellemzőit.

• Tamás J. Precíziós mezőgazdaság 2001. Szaktudás Kiadó. Digitális Tankönyvtár
  • Németh T, Neményi M., Harnos Zs. 2007. Precíziós mezőgazdaság módszertana. JATE Press Kiadó
  • Tamás J. Fórián T. 2008. Geoinformatics. . Digitális Tankönyvtár
  • Qin Zhang 2015. Precision Agriculture Technology for Crop Farming CRC Press ISBN 1482251086 Gerard Sylvester 2018 Drones for agriculte. FAO, Bankog