Alkalmazott térinformatika a területfejlesztésben

• magyarul: Alkalmazott térinformatika a területfejlesztésben
  • angolul:

Kódja: TTGML6517
Követelmény: Gyakorlati jegy
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Pénzes János, egyetemi docens

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék és alkalmazni tudják azokat a térinformatikai módszereket, amelyekkel a különböző térbeli léptékű területfejlesztéssel kapcsolatos szakmai tevékenységek során találkozhatnak, továbbá hogy az ArcGIS és a Quantum GIS szoftvereket is problémaorientált és célirányos módon tudják kezelni.

A kurzus keretében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: az ArcGIS szoftverrel kapcsolatos ismeretek felelevenítése, alapvető műveletek gyakorlása, vektor alapú, raszter alapú vagy hibrid adatmodellek alkalmazása, vektorizálás, raszterizálás, adat- és pontosságvesztés kérdésköre; a Quantum GIS szoftverrel kapcsolatos ismeretek felelevenítése, alapvető műveletek gyakorlása – geometriai objektumok térbeli kapcsolatai (szomszédság), pont-, vonal-, poligontopológia; mikroszintű lokális probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – adatböngészési módszerek, léptékfüggőség kérdése, generalizálás; mikroszintű lokális probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – telek-, háztartásszintű alaptérképek (településrendezési tervek, szabályozási tervek, TakarNet, Google Earth, Bing, Google Street View, Openstreetmap) forrásainak áttekintése, jellemzése, beszerzése; mikroszintű lokális probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – a térképi, térinformatikai források feldolgozásának lépései, georeferálás, vetületi transzformációk; mikroszintű lokális probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – vektorizálás (a problémakör sajátságainak áttekintése), korrekciók a vektoros állományban, kapcsolódó műveletek az attribútum-táblázatban; mikroszintű lokális probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – térinformatikai számítások és elemzések (övezetgenerálás, hot spot elemzés, legközelebbi szomszéd index számítás, kvadrátanalízis); mikroszintű lokális probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – tematikus térkép készítés és az eredmények közreadása, Google Earth alkalmazása a publikálásban; mezoszintű (települési, illetve kisebb térségi szintű) probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – GADM, a Corine Land Cover, Urban Atlas, WMS-források áttekintése és egyéb ingyenes geoinformatikai adatbázisok áttekintése; mezoszintű (települési, illetve kisebb térségi szintű) probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – korrekciók a vektoros állományban, kapcsolódó műveletek az attribútum-táblázatban; mezoszintű (települési, illetve kisebb térségi szintű) probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – térképi, térinformatikai források feldolgozásának lépései, térinformatikai elemzések (területszámítás, gridháló alkalmazása), tematikus térkép készítés, közreadása; makroszintű (településhálózati, megyei szintű) probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – népszámlálási és egyéb statisztikai adatforrások beszerzése és attribútum táblázatba illesztése, átalakítása; makroszintű (településhálózati, megyei szintű) probléma térinformatikai megoldási lehetőségei – a Network Analyst alkalmazás használata, vonal- és poligonfedvények együttes alkalmazása, geoprocesszálás, tematikus térképek közreadása.

• Tóth G. (2014): Térinformatika a gyakorlatban közgazdászoknak. – Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Miskolc. 107 p. (ISBN 978-963-358-059-2)
  • Elek I. (szerk.) (2007): Térinformatikai gyakorlatok. – ELTE Eötvös Kiadó, Budapest. 554 p.
  • Jakobi Á. (2007): Tér, információ és társadalom: a társadalom területi kutatásának térinformatikai eszköztára. – Tér és Társadalom, 21 (1): 131–143.