Pontfelhők

Kódja: TTGMG7053
Követelmény: Gyakorlati jegy
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Burai Péter, tudományos főmunkatárs

A kurzus keretében a hallgatók megismerik a pontfelhők típusait, előállításuk és feldolgozásuk módszereit, valamint főbb lépéseit. A gyakorlati példákon keresztül a hallgatók betekintést nyernek a pontfelhők főbb hasznosítási területeibe és lehetőségeibe. A tantárgy keretében a hallgatók a MicroStation és a TopoDOT szoftverek mellett alternatív, Open Source szoftverek segítségével elsajátítják a pontfelhők megtekintésének, osztályozásának és kiértékelésének módszereit.

A kurzus elméleti részében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: a pontfelhők elméleti és fogalmi háttere; a pontfelhők előállításának módszerei; a pontfelhők típusai; a földi lézerszkennelés háttere; a légi lézerszkennelés háttere; Fotogrammetria alapú pontfelhő; a pontfelhők feldolgozásának módszerei; a pontfelhők kiértékeléshez használt szoftverek fajtái; a pontfelhők hasznosításának lehetőségei; pontfelhők városi környezetben; pontfelhők mezőgazdasági környezetben; pontfelhők természetes környezetben,

A kurzus gyakorlati részében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: pontfelhők feldolgozásához használt szoftverek bemutatása; a MicroStation szoftver felépítése; 2D szerkesztés MicroStation-ben; 3D szerkesztés MicroStation-ben; egy térszkenneres felmérés megtervezése; térszkenneres felmérés terepen; pontfelhők megjelenítése; pontfelhők osztályozása; pontfelhők kiértékelése TopoDOT-ban, pontfelhőkből kinyerhető információk; Open Source szoftverek és megoldások pontfelhők feldolgozásához; fotogrammetriai pontfelhők kiértékelése.

• Lovas, T., Berényi, A., & Barsi, Á. (2012). Lézerszkennelés. Terc kiadó, Budapest166.
  • MicroStation v8 2004 Edition webkönyv 2011/1 kiadás