Távérzékelés pilóta nélküli járművekkel

• magyarul: Távérzékelés pilóta nélküli járművekkel
  • angolul:

Kódja: TTGMG7047
Követelmény: Gyakorlati jegy
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Tomor Tamás, tudományos főmunkatárs

A kurzus célja, hogy a hallgatók betekintést kapjanak a pilóta nélküli légi járművekkel végezhető légifotózás elméleti és gyakorlati alapjaiba. A kurzus során a hallgatók elsajátítják a pilóta nélküli légifotózás elméletét, a gyakorlatokon pedig a légifotók elkészítésének speciális tulajdonságai mellett a feldolgozásba is betekintést nyernek.

A kurzus elméleti részében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: a pilóta nélküli járművek (UAV) kialakulása, fejlődése; az UAV-rendszerek főbb típusai; az UAV-k alkalmazásának műszaki háttere; az UAV-k főbb felhasználási területei; professzionális és konzumer szenzorok összehasonlítása fotogrammetriai szempontok szerint; fotogrammetria UAV-felvételekkel; digitális fotogrammetriai feldolgozási eljárások; kiegészítő rendszerek az UAV-fotogrammetriában (GPS, flottakövetés, stb.); az UAV-alapú termékek tartalmi és minőségi kérdései; az UAV-k alkalmazásának jogi háttere.

A kurzus gyakorlati részében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: a pilóta nélküli járművek (UAV) főbb jellemzői; a pilóta nélküli járművek alkalmazásának műszaki feltételei; különböző UAV-felvételező rendszerek típusai (látható tartomány); különböző UAV-felvételező rendszerek (multispektrális és hőszenzorok); repülés- és projekt-tervezés; ortofotó generálás UAV felvételekből; felszínmodellezés UAV felvételekből; felszíni objektumok modellezése pilóta nélküli járművek felvételeiből; torzulások kezelése az UAV-fotogrammetriában; tájékozás az UAV-fotogrammetriában; adatosztályozás, adatbázis-tisztítás.

• Szatmári, 2002.  Digitális fotogrammetria. Segédanyag geoinformatikusok számára.
  • Elek István (ed.) – Térinformatikai Gyakorlatok. ELTE Eötvös Kiadó..
  • Detrekői Ákos – Szabó György, 2013. Térinformatika. Typotex Kiadó.
  • Krauss, 1998. Fotogrammetria. ISBN:  963-85129-9-7
  • Tikász – Krauter – Ugrin: A digitális térkép geometriai alapjai.