Térbeli adatelemzés

Kódja: TTGMG7044
Követelmény: Gyakorlati jegy
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Pénzes János, egyetemi docens

A kurzus célja célja, hogy társadalmi-gazdasági jelenségeken keresztül bemutassa a térinformatikai elemzések lehetőségeit. Az egyszerű vizualizáción túl a vektoros adatállományok, valamint nagyobb attribútum-halmazok sajátos elemzési technikáinak ismertetésén keresztül igyekszik bemutatni a kapcsolódó módszertant gyakorlati feladatmegoldáson keresztül. Ennek részként nagy hangsúly helyeződik a pontsűrűségi (hot spot elemzés), térbeli klaszterezési, autokorrelációs vizsgálatokra, a gridhálózat használatára, a hálózat-elemzési metódusokra. A kurzus keretében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: társadalmi-gazdasági téradatok és kezelésük I. – adattípusok, társadalmi-gazdasági mérőszámok, téradatok áttekintése; társadalmi-gazdasági téradatok és kezelésük II. – adattípusok, társadalmi-gazdasági mérőszámok, téradatok elemzési lehetőségei; aggregálás és dezaggregálás műveletek a QGIS-ben és az ArcGIS-ben, műveletek gridhálózat segítségével; pontsűrűségi elemzés, hotspot-analízis a QGIS-ben és az ArcGIS-ben; térbeli regressziós és területi autokorrelációs vizsgálatok az ArcGIS-ben és a GeoDa szoftverben; térbeli klaszterezési műveletek, többváltozós módszerek alkalmazása és térinformatikai megjelenítése a QGIS-ben és az ArcGIS-ben; network Analyst használata, a gráfelemzés alapjai, a hálózatelemzés sajátságai, néhány mutatószáma; network Analyst használata, az elérhetőségi mérőszámok kiszámítása, vonzáskörzet-vizsgálatok, a létesítmény-elhelyezés kérdésköre; network Analyst használata, a community-detection kérdésköre ingázási mátrix alapján.

• Elek I. (szerk.) (2007): Térinformatikai gyakorlatok. – ELTE Eötvös Kiadó, Budapest. 554 p. (ISBN 978-963-463-909-1)
  • Jakobi Á. (2015): A grid: aggregált és dezaggregált rácsmodellek a területi egyenlőtlenségek vizsgálatában. – Területi Statisztika, 55 (4): 322–338
  • Tóth G. (2014): Térinformatika a gyakorlatban közgazdászoknak. – Miskolci Egyetem Gazdaságtudományi Kar, Miskolc. 107 p. (ISBN 978-963-358-059-2)