Talajföldrajz gyakorlat

  • A tantárgy neve:
    • magyarul: Talajföldrajz
    • angolul: Soil Geography
  • Kódja: TGBG6002
  • Szemeszter: 2017/2018/2
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Tájvédelmi és környezetföldrajzi Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve: 
  • Kódja:
  • Követelmény: Gyakorlai jegy
  • Kredit: 2
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Szabó György Emőd, tanszékvezető
 
típus heti óraszámok
előadás gyakorlat labor
nappali x heti 0 heti 2 heti 0
levelező   féléves   féléves   féléves  

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerkedjenek a terepi talajmintavételi és vizsgálati módszerekkel, képesek legyenek önálló mintavételezésre, talajszelvények készítésére. Megismerjék a talajok jellemzéséhez szükséges fizikai, kémiai tulajdonságokat (pl. mechanikai összetétel, szerkezetesség, pH,) és meghatározásukhoz szükséges terepi módszereket (pl. Finger-teszt, gyúrópróba) és eszközöket (pl. Munsell-skála). Képesek legyenek ezek terepi meghatározásával lehatárolni és megnevezni a genetikai talajszinteket, felismerni a különböző kiválásokat. Megismerjék és alkalmazzák a különböző laboratóriumi vizsgálatokat, melyek segítségével meghatározzák az alapvető talajtulajdonságokat (pl. pH, humusztartalom, CaCO3 tartalom, Arany-féle kötöttségi szám) és vízgazdálkodási tulajdonságokat. A terepi és laboratóriumi vizsgálati eredmények alapján képesek legyenek következtetéseket levonni a talajok használatára, vízgazdálkodására, vonatkozóan.

A kurzus tartalma, témakörei

  • A talajvizsgálatok terepi módszereinek ismertetése. A fizikai és kémiai talajtulajdonságok és azok meghatározásának elméleti ismertetése. A terepi módszerek gyakorlati alkalmazása. A fizikai talajféleség meghatározására szolgáló laboratóriumi vizsgálatok (arany-féle kötöttségi szám meghatározása, kapilláris vízemelés vizsgálat) elvégzése. A szerkezeti elemek vízállóságának vizsgálata áramló vízben és álló vízben. A talaj vízgazdálkodási tulajdonságainak vizsgálata Vér-féle mintavevő eszközzel végzett mérések alapján. A talajok kémhatásának, CaCO3-tartalmának, valamint humusztartalmának meghatározása

Kötelező olvasmány

  • Kerényi A. – Martonné E. K. (1995) Talajtani gyakorlatok földrajz szakos hallgatók számára – Debreceni Egyetem, p. 88

Ajánlott szakirodalom

  • Novák T. J. (2013) Talajtani Praktikum – Meridián Alapítvány p. 188
Heti bontott tematika
1. hét

A félévi tematika ismertetése. A terepmunka előkészítésének elméleti hátterének bemutatása. A talajmintavételezés módszereinek és a talajszelvények kiképzésének és típusainak ismertetése. A talajfelvételi jegyzőkönyv elkészítési módjának és a tartalmi elemeinek ismertetése.

2. hét A talajok fizikai és kémiai tulajdonságainak ismertetése. Ezen tulajdonságok terepen történő meghatározásának elméleti összefoglalása. A mérésekhez szükséges módszerek és eszközök bemutatása. A terepmunka módszertani előkészítése.
3. hét Terepmunka. Talajmintavételi módszerek gyakorlati alkalmazása. Bolygatatlan talajminta vételezése, különböző átlagmintavételi stratégiák alkalmazása, fúrásszelvény készítés, fúrásminták begyűjtése. A megismert mintavételezési módszereket alkalmazva a hallgatók a lakóhelyük környezetéből két átlagmintát gyűjtenek be a 6. hétre, melyek feldolgozására, a következő hetekben kerül sor. 
4. hét Terepmunka. A terepi vizsgálati módszerek alkalmazása (gyúrópróba, szerkezetesség meghatározása, Munsell-színérték meghatározása, terepi pH mérés, CaCO3 tartalom becslése 10%-os HCl oldattal, humuszminőség becslése).
5. hét 1. Zárthelyi dolgozat megírása.  A laboratóriumi gyakorlatok módszertani előkészítése. 3 hallgatói csoport összeállítása, amelyek a következő hetekben forgószínpad szerűen végzik majd el a laboratóriumi gyakorlatokat.
6. hét Ismerkedés a Földrajz Intézet laboratóriumával. A talajminták előkészítése laboratóriumi mérésekhez (szárítás, betörés). Az előkészítéshez szükséges eszközök használatának elsajátítása (pl. analitikai mérleg, szárítószekrény).
7. hét A fizikai talajféleség meghatározására szolgáló laboratóriumi vizsgálatok (Arany-féle kötöttségi szám meghatározása, kapilláris vízemelés vizsgálat) elvégzése. Az eredmények kiértékelése, következtetések levonása, jegyzőkönyv vezetése.
8. hét A szerkezeti elemek vízállóságának vizsgálata áramló vízben és álló vízben. Az eredmények kiértékelése, következtetések levonása, jegyzőkönyv vezetése.
9. hét A talaj vízgazdálkodási tulajdonságainak vizsgálata Vér-féle mintavevő eszközzel végzett mérések alapján. Az eredmények kiértékelése, következtetések levonása, jegyzőkönyv vezetése.
10. hét

A talajok kémhatásának (H2O, KCl) pontos meghatározása laboratóriumi körülmények között. Az eredmények kiértékelése, következtetések levonása, jegyzőkönyv vezetése.

11. hét A talajok CaCO3-tartalmának pontos meghatározása laboratóriumi körülmények között. A Scheibler-féle kalciméter használatának gyakorlása, a talajminták CaCO3-tartalmának mérése. Az eredmények kiértékelése, következtetések levonása, jegyzőkönyv vezetése.
12. hét A talajok humusztartalmának pontos meghatározása laboratóriumi körülmények között. A Tyurin módszer ismertetése, és gyakorlati alkalmazása. A titrálás elvégzése és gyakorlása. Az eredmények kiértékelése, következtetések levonása, jegyzőkönyv vezetése.
13. hét 2. Zárthelyi dolgozat megírása.  A jegyzőkönyvek leadása.
14. hét

A félévi munka értékelése, a gyakorlati jegyek ismertetése, indoklása.

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24