Területfejlesztés és turizmus

  • A tantárgy neve:
    • magyarul: Területfejlesztés és turizmus
    • angolul: Regional development and Tourism
  • Kódja: TTGBG6514
  • Mintaterv: 5. félév
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve:
  • Kódja:
  • Követelmény: Kollokvium
  • Kredit: 3
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Molnár Ernő, egyetemi adjunktus
 
típus heti óraszámok
előadás gyakorlat labor
nappali x heti 1 heti 2 heti 0
levelező   féléves   féléves   féléves  

A kurzus célja, megismertetni a hallgatókat a hazai és nemzetközi területfejlesztés főbb folyamataival, a területi problémák sajátosságaival, azok kialakulásának okaival és kezelési kísérleteivel. A kurzus során a hallgatók képet szerezhetnek a turizmus, mint területfejlesztési eszköz jellemzőiről, a turisztikai fejlesztések földrajzi eloszlásáról, lehetséges hatásainak elemzési módjairól. Főképpen a gyakorlat keretében cél megismertetni a hallgatókat a területfejlesztési tervezés turizmushoz kapcsolódó vonatkozásaival és a turizmusfejlesztési koncepciók és tervek készítésének módszertani alapjaival.

A kurzus tartalma, témakörei

  • A tárgy a hazai és nemzetközi területfejlesztés rendszerének bemutatásával, intézményrendszerének, elveinek, céljainak fejlődésével és azok kialakításának módszertanával foglalkozik a turizmus vizsgálatán keresztül. Főbb témakörök: AZ EU regionális politikájának turizmust érintő vonatkozásai, a hazai és a nemzetközi területi problémák megoldásának főbb trendjei. A hazai területfejlesztés főbb szakaszai a turizmusfejlesztéshez kapcsolódóan. A turizmus, mint fejlesztési eszköz és fejlesztési problémagóc elemzése. A területfejlesztési dokumentumok tartalmi és formai követelményei, s azok módszertani elvárásai. Aktuális, érvényes terület- és turizmusfejlesztési dokumentumok tartalmának megismerése és elemzése.

Kötelező olvasmány

  • Michalkó Gábor (2016): Turizmológia, Akadémiai Kiadó, 266 p
  • Süli-Zakar István (szerk.): A terület- és településfejlesztés alapjai II. Dialóg-Campus, Budapest-Pécs, 2010.
  • Enyedi György: Regionális folyamatok Magyarországon az átmenet időszakában. Hilscher Rezső Szociálpolitikai Egyesület (Budapest), 1996.
  • 1/2014. (I. 3.) OGY határozat a Nemzeti Fejlesztés 2030 – Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióról
Heti bontott tematika
1. hét A területfejlesztési rendszer célja, elemei, szintjei, alrendszerei. A területfejlesztés stratégiai szemlélete.
2. hét A területi alapprobléma értelmezése a turizmus, mint társadalmi-gazdasági-környezeti rendszer, s mint területi jelenség szempontjából.
3. hét A turizmus területfejlesztési fajtái, a versenyképességi- és a kohéziós turisztikai fejlesztések sajátosságai, elvárásai és elvárható eredményei.
4. hét A régió fogalma, régiótípusok, régiók az Európai Unióban. A regionalizálódás folyamatai.
5. hét A területi problémák gyökereinek azonosítására szolgáló módszerek összefoglalása. Elemzési lehetőségek és adatbázisok a turizmus területfejlesztési szerepének vizsgálatára, hazai és nemzetközi esettanulmányokon keresztül.
6. hét A területfejlesztés szereplői I. – Állami és önkormányzati szervezetek szerepe a terület- és turizmusfejlesztésben.
7. hét A területfejlesztés szereplői II. – Gazdasági szervezetek (helyi kis- és középvállalkozások és Transz-és multinacionális vállalatok) szerepe a terület- és turizmusfejlesztésben.
8. hét A területfejlesztés szereplői III. – Non-profit és civil szervezetek szerepe a terület- és turizmusfejlesztésben.
9. hét A területfejlesztési tervek fajtái, csoportosítási lehetőségei. a tervezés lehetséges menete.
10. hét A területfejlesztési koncepció helyzetfeltárásának szakmai és formai követelményei
11. hét Az EU regionális támogatási politikájának áttekintése a turizmusfejlesztés vetületében, céljainak, rendszerének bemutatása. Az EU társfinanszírozta hazai kezelésű programok áttekintése, a célok ismertetése, keretrendszerek bemutatása
12. hét A területfejlesztési koncepció javaslattevő fázisának tartalmi és formai követelményei.
13. hét A területfejlesztési stratégiai és operatív programok készítésének módszerei és a turizmusfejlesztésben való alkalmazás lehetőségei.
14. hét A hazai turizmusfejlesztés érvényes dokumentumainak áttekintése és értékelése.
Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24