Európa természeti földrajza

A tantárgy neve:

  • magyarul: Európa természeti földrajza
  • angolul: Physical geography of Europe

Kódja: TTGBE6007, TGOE0503 (régi kód: TGBE0503)

Szemeszter: 4.

Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék

Kötelező előtanulmány neve:

  • Általános természetföldrajz II. (Geomorfológia)
  • Biogeográfia

Előtanulmány kódja:

  • TTGBE7009
  • TTGBE7011

Követelmény: Kollokvium (2+0)

Kredit: 3

Oktatás nyelve: magyar

Tantárgyfelelős oktató: Dr. Csorba Péter

A kurzus célja: hogy a hallgatók megismerjék az európai kontinens természeti adottságait a geológiai fejlődéstörténettől a vízrajzon keresztül a biogeográfiai és talajtani jellemzőkig és a globális éghajlatváltozás miatt várható tájműködési zavarokat. A hagyományos tájalkotó tényezők szisztematikus ismertetésén túl foglalkozunk a legfontosabb környezetvédelmi, földhasználati és kulturgeográfiai jellemzőkkel is.

A kurzus tartalma, témakörei

Európa helyzete, tagoltsága, általános földtani fejlődéstörténete és fizikai földrajzi tájtényezőinek rendszeres ismertetése után nagyrégiók komplex bemutatása képezi a féléves tananyagot. Többnyire Skandinávia, a Brit-szigetek, Hollandia, Franciaország, az Alpok és a Kárpátok, valamint az Ibériai-és az Appennini-félsziget részletesebb bemutatására van lehetőség. A tájvázlatok során hangsúlyosan szerepel az éghajlatváltozás várható következményei a tájhasználatra és a környezetvédelmi problémákra.

Kötelező olvasmány:

Gábris Gyula 2007: Európa regionális földrajza I. – Természetföldrajz. ELTE Eötvös Kiadó

Ajánlott szakirodalom:

Nagle, G., Spencer,K. 1999: Az Európai Unió földrajza. Holnap Kiadó
Frisnyák S. (szerk.) 1996: A Kárpát-medence földrajza. Nyíregyháza

Heti bontott tematika:

1.hét 
A kontinens általános természetföldrajzi bemutatása. A kontinens megismerésének története. A kontinens határainak problémája. Függőleges és vízszintes tagoltság.
2. hét 
Európa geológiai fejlődéstörténeti vázlata. Nagy orográfiai ciklusok. A pleisztocén jégkorszak máig tartó geomorfológiai hatása. A kontinens éghajlata. Éghajlati övezetek és területek.
3. hét
Európa vízrajza. Nagy folyórendszerek, tavak. Antropogén hatások, a környező tengerek típusai, jellemző vonásai, állapota.
4. hét
Európa biogeográfiai adottságai. Eredeti természetes és kultúrnövényzet történeti kialakulása. Biogeográfiai régiók, változások, tendenciák.
5. hét
Skandinávia természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.
6. hét
Nagy-Britannia természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.
7. hét
Hollandia természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.
8. hét
Dánia és É-Németország természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.
9. hét
É-Franciaország természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.
10. hét
Dél-Németország természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.
11. hét
Dél-Franciaország természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem
12. hét
Az Ibériai-félsziget természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.  
13. hét
Az Alpok természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.
14. hét
É-Olaszország természetföldrajzi és tájökológiai jellemzése. A természeti adottságok rendszere, hasonló és eltérő vonásai. A környezet- és területhasználat sajátosságai, nemzeti természet és tájvédelem.

Oktatási segédanyag hallgatóknak:

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 08. 11:24