Hírek

Tudományos munkájuk támogatásához a Debreceni Egyetem 13 fiatal kutatója nyerte el idén a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Bolyai János Kutatási Ösztöndíját. Az oklevelet hagyományosan a szeptemberi Bolyai-napon vehetik át a nyertesek.

Több ütemben alakul át a Debreceni Egyetem Főépülete előtti emblematikus park, amely a város és az intézmény közötti megállapodás nyomán június 1-jével az egyetem vagyonkezelésébe került. A tervek szerint június 20-tól működik a parkot díszítő szökőkút is, melyet a következő évek folyamán szintén korszerűsítenek.

Jubileumi díszoklevelet vehettek át azok a mérnökök, akik 1976-ban a Debreceni Egyetem Műszaki Karának jogelődjén, az Ybl Miklós Műszaki Főiskola Építőipari Karán építőgépész és magasépítési szakokon szereztek diplomát. Összesen 58 egykori hallgató részesült elismerésben a csütörtöki ünnepségen.

A Debreceni Egyetem a multidiszciplináris szemléletét állítaná a vízmegtartás szolgálatába – hangzott el szerdán az I. Debreceni Környezetvédelmi és Vízgazdálkodási Fórumon. Az egyetem konferenciáján a vízhiány következményeiről, a vízmegtartás kihívásairól és a jó gyakorlatokról tárgyaltak vízgazdálkodási, természetvédelmi, mezőgazdasági és ipari szereplők részvételével. Az Élő Környezetért Felelős Minisztérium államtitkára bemutatta a kormány új környezetvédelmi stratégiáját.

Klebelsberg Kunó-díjjal, a Debreceni Egyetem Tanárképzéséért-díjával, valamint Jausz Béla-díjjal ismerte el az egyetem az oktatás-nevelés, a tehetséggondozás és a továbbtanulásra felkészítés terén magas színvonalú, példaértékű eredményt elért pedagógusokat, az intézmény tanárképzése érdekében kimagasló munkát végző egyetemi dolgozókat, valamint a gyakorlóiskolákban és partneriskolákban jelentős szakmai tevékenységet folytató tanárokat. Az ünnepségen több vezetői megbízást is átadott Bács Zoltán rektor.

Fotókiállítással hívja fel a figyelmet a természet szépségeire és sérülékenységére a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Biológiai és Ökológiai Intézet, Evolúciós Állattani és Humánbiológiai Tanszéke. A világhírű természettudós és -filmes Sir David Attenborough 100. születésnapja előtt tisztelgő tárlat kedden nyílt meg. A tanszék pályázatára beérkezett több mint 600 képből 25 látható a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtár (DEENK) közösségi terében, A Szigetben.

A Debreceni Egyetemet 2026. május 1-je óta Bács Zoltán rektor vezeti. A több évtizedes oktatói, kutatói és intézményvezetői múlttal rendelkező professzorral az egységes Debreceni Egyetem gyökereiről, az intézmény strukturális átalakulásairól, a hallgatói élet fejlődéséről, a májusban létrehozott új szervezeti egységekről, valamint a jövőbeni tervekről beszélgettünk.

Tanúvédelem a 21. században, távtárgyalások a YouTube-on, gyermekjogok és javítóintézeti valóság – egyebek mellett ilyen kutatási témák kerültek napirendre a Debreceni Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a DE Marton Géza Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola közös Doktorandusz Konferenciáján. A pénteki rendezvényen az ország nyolc jogi doktori iskolájának doktoranduszai és doktorjelöltjei mutatták be eredményeiket.

A fenntartható, intelligens műanyagok előállításában is kulcsszerepe lehet annak az új elemzési módszernek, melyet a Debreceni Egyetemen dolgoztak ki a polimerek vizsgálatára. A Természettudományi és Technológiai Kar kutatóinak új, neurális hálóval ötvözött algoritmusa ráadásul jóval gyorsabb és olcsóbb a jelenleg használt eljárásoknál. Részletek a DE M. Tóth Ildikó Sajtóközpont saját gyártású tudományos sorozatának legújabb riportjában.

A nyílt tudományhoz, a kutatástámogatáshoz, a kutatási integritáshoz, valamint a tudománykommunikációhoz kapcsolódó aktuális kérdéseket vitatták meg az Egyetemi Könyvtárigazgatók Kollégiumának kiemelt szakmai fórumán a Debreceni Egyetem Egyetemi és Nemzeti Könyvtárban. A HUNOR munkacsoport célja egyebek mellett a tudományos kutatómunkát segítő szakmai együttműködések erősítése volt.