Általános környezetvédelem

• A tantárgy neve:
    • magyarul: Általános környezetvédelem
    • angolul: Bases of environmental protection
  • Kódja: TTGBE6003
  • Szemeszter: 2017/2018/2
  • Felelős oktatási egység: Debreceni Egyetem, TTK, Tájvédelmi és Környezetföldrajzi Tanszék
  • Kötelező előtanulmány neve:
  • Kódja:
  • Követelmény: Kollokvium
  • Kredit: 3
  • Oktatás nyelve: magyar
  • Tantárgyfelelős oktató: Dr. Kerényi Attila, professor emeritus

nappali N heti 2 heti 0 heti 0

A kurzus célja, hogy a hallgatók megismerjék a környezetvédelem alapfogalmait, az ember és környezete közötti kölcsönkapcsolatokat, a környezetvédelem és a fenntartható fejlődés tartalmát, kapcsolatát, megtanulják elemezni a termelés és a fogyasztás környezeti hatásait, megismerjék a globális környezeti problémák kialakulásának okait és következményeit, valamint azok megoldásának lehetőségeit.

• Rendszerelméleti alapismeretek, a Föld mint egységes rendszer. A környezeti alapprobléma és a környezetvédelem. A fenntartható fejlődés és a környezetvédelem. A tudományok szerepe a környezetvédelemben. A népesedési folyama-tok és a természeti környezet kapcsolata. A Föld eltartóképessége. A városi környezet, a város mint rendszer, zöld városok. A termelő ágazatok hatása a környezetre és az ember egészségére. A fogyasztás hatása a környezetre és az ember egészségére. Környezetszennyezés. Hulladékgazdálkodás. Az élővilág pusztulása: a 6. nagy kihalás. A globális környezeti problémák és lehetséges megoldásuk. Környezetvédelmi alapelvek.

Kötelező olvasmány

• Kerényi Attila: (2006) Általános környezetvédelem – Mozaik Kiadó, Szeged, 383 p.
  • Kerényi Attila: (2015) A társadalom a globális földi rendszerben – Természet Világa, 146/1. 8-12.

• Rakonczai  János: (2008)  Globális környezeti kihívásaink – Universitas Szeged Kiadó, Szeged, 204 p.
1. hét A rendszerek ismérvei és fontosabb típusai. A környezeti rendszerek tulajdonságai. A visszacsatolások  szerepe a rendszer fennmaradásában. Rendszermodellek, modellalkotás.
2. hét A globális földi rendszer fejlődésének szakaszai.  A Föld anyag- és energiaciklusai: a karbon-ciklus, az oxigén-ciklus, a víz (hidrogén)-ciklus, a nitrogén-ciklus
3. hét A környezeti alapprobléma történeti megközelítésben: az emberi társadalom fejlődésének környezeti hatásai, különös tekintettel a 20. századra.  A környezetvédelem tágabb és szűkebb értelmezése.
4. hét A környezetvédelem tágabb értelmezése és a fenntartható fejlődés kapcsolata, helyük a társadalmi tevékenységek rendszerében. A környezetgazdálkodás , a természetvédelem, a tájvédelem, a települési környezet védelme és a környezetegészségtan fogalma, tevékenységi területei. A tudományok szerepe a környezetvédelemben   és a fenntartható fejlődés megalapozásában.
5. hét A népességnövekedés kölcsönkapcsolata  a természeti környezettel, a Föld eltartóképessége. A Meadows-féle világmodell. Az urbanizáció hatása a környezetre és az ember egészségére. A város mint rendszer és mint ökológiai rendszer. Zöld városok..
6. hét A bányászat és a fémfeldolgozás hatásai a környezetre és az emberre. A rekultiváció és a folyamatos rekultiváció. Az érckészletek várható élettartama és helyettesítésük lehetőségei.
7. hét Az energiatermelés és -fogyasztás környezetre és emberre gyakorolt hatásai: fosszilis energiahordozók, nukleáris energia és a megújuló energiák. A környezetkímélő energiatermelés és –fogyasztás lehetséges módjai.
8. hét A mezőgazdasági tevékenységek környezeti hatásai: talajművelés, műtrágyázás, növényvédő szerek használata. A szennyezés nélküli mezőgazdaság főbb ismérvei.
9. hét A lakossági fogyasztás növekedésének jellemzői, a háztartások hulladékai és szennyező anyagai. A háztartási hulladék és szennyvíz kezelése. A turizmus mint sajátos fogyasztási forma hatása a környezetre. Az ökoturizmus.
10. hét A környezetszennyezés folyamata, a szennyező anyagok terjedése levegőben, vízben, talajban. Az ember és a természetes élővilág érzékenysége a szennyeződésekre, az egészségügyi határértékek. meghatározásának elvi alapjai..
11. hét A környezetpusztítás formái nem szennyezés útján: erdőirtás, túlhalászás, túllegeltetés, földhasználat-váltás. Az ember által létrehozott vagy felgyorsított káros környezeti folyamatok: talajerózió, defláció, másodlagos szikesedés és ezek megelőzésének módjai.
12. hét A hulladékok és hasznosításuk: alapfogalmak és a hulladékok rendszerezése, a hulladékok kezelése, elhelyezése és ártalmatlanítása. Szelektív gyűjtés és újrahasznosítás.
13. hét A globális környezeti gondok: a klímaváltozás antropogén okai, várható következményei, a felmelegedés megállításának eszközrendszere. Az IPCC tevékenysége, jelentései. Nemzetközi klímaegyezmények. Az elsivatagosodás okai, megelőzésének módjai.
14. hét Az ózonpajzs elvékonyodásának okai és következményei. Elsavasodó környezet. A világóceán elszennyezése. A bioszféra állapota: a 6. nagy kihalás. A környezetvédelem alapelvei.

Környezetvédelmi elvek a gyakorlatban

1995. évi LIII. törvény a környezet védelmének általános szabályairól