Adatbázis - kezelés előadás

Kódja: TTGME7008
Követelmény: Kollokvium
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Balázs Boglárka, egyetemi adjunktus

Az adatbázis szemlélet lényege. Általános adatmodellezési alapfogalmak. Adatbázis-kezelő rendszerek felépítése. Adatbázis adminisztrátor, felhasználói csoportok. A relációs modell: relációséma, reláció. A relációs modell megszorításai. A funkcionális függés és tulajdonságai. Az adatbázis tervezés alapjai: irányelvek, normálformák. Relációalgebra. Az ER modell. Az ER modell leképezése relációs modellre. Az EER modell felépítése, leképezése relációs modellre. Objektumorientált adatbázisok alapfogalmai. Az ODMG modell felépítése. Az ODL nyelv. ODL séma leképezése relációs sémára. Tranzakció- és jogosultságkezelés. Az Oracle Spatial alapfogalmainak és típusainak áttekintése.

• Katona, E. 2013. Adatbázisok (Előadási jegyzet, BSc). Szegedi Tudományegyetem Informatikai Tanszékcsoport 88p.
  • Kende, M. – Kotsis, D. – Nagy, I. 2002. Adatbázis-kezelés az Oracle-rendszerben. Panem, Budapest
  • Gruber M. 2003. SQL A-Z. Kiskapu kiadó, Budapest
  • Varga, I. 2004. Adatbázis-kezelő rendszerek elméleti alapjai. Scientia Kiadó, Kolozsvár
  • Ulmann, J. D. – Widom, J. 2009. Adatbázisrendszerek: alapvetés. Panem, Budapest