Molnár Ernő - A félperiféria ipara és a globális termelési hálózatok

Egy bő fél évtizedet átfogó munka eredményét tartja kezében a Tisztelt Olvasó. A könyv azt vizsgálja, hogy a félperiférikus helyzetű magyar gazdaság mely tényezők által befolyásoltan, milyen szerepekben vesz részt az ipar nemzetközi munkamegosztásában, és ez miként határozza meg fejlődési-felzárkózási perspektíváit. Ehhez egy jelentős hagyományokkal rendelkező, de az utóbbi évtizedek gazdasági szerkezetváltásai során csekély figyelmet kapott és súlyából sokat veszített hazai élőmunka-igényes iparág, a bőr- és cipőgyártás átalakulásának kritikai szemléletű bemutatását és jövőbeli perspektíváinak felvázolását használja eszközként.

A jelentős globális és európai kitekintést is tartalmazó gazdaságföldrajzi munka a releváns nemzetközi és hazai szakirodalom áttekintésén túl statisztikai adatok feldolgozására és kiterjedt terepi kutatásra épül. Az elmélet és empíria összekapcsolása egyszerre szolgálja a korszerű elméletek hazai adaptálását és a vizsgált probléma megértését. A tudományos igényű anyag fogyasztható módon történő tálalására törekszik, hogy az oktatási célra is használható legyen, illetve a téma iránt érdeklődő iparági szereplőknek és szélesebb közvéleménynek is szóljon.

A könyv kiindulópontja a világrendszer-elméletből kölcsönzött félperiféria fogalma: elemzése a globális áru- és értékláncok, illetve termelési hálózatok összekapcsolódó elméletkörének félperiféria szemszögéből történő adaptációjára épül. Az elméleti háttérre jellemző többléptékű térszemlélet alkalmazásával célja, hogy egyrészt bemutassa a különböző szinteken érvényesülő, vizsgált iparág átalakulását mozgató erőket, másrészt hidat teremtsen a globális értéklánc-kutatások magyarországi meghonosításában élenjáró, inkább ágazati szemléletű közgazdász műhelyek, valamint a területi kérdések iránt érzékenyebb iparföldrajzi kutatások között.

Molnár Ernő - A félperiféria ipara és a globális termelési hálózatok

 

Legutóbbi frissítés: 2023. 06. 19. 12:09