Raszteres elemzés

Kódja: TTGMG7052
Követelmény: Gyakorlati jegy
Tantárgyfelelős oktató: Dr. Lénárt Csaba, tudományos tanácsadó

A tantárgy célja, hogy a hallgatók megismerjék a raszteres térképi állományok előfeldolgozásának. A kurzus keretében az alábbi témakörök kerülnek megtárgyalásra: a raszteres adatmodellek gyakorlati haszna; raszteres állományok előfeldolgozása GIMP szoftverben; adatintegráció: konzisztencia, lépték, tematika; adatkinyerés: raszterből táblázat (point sampling, zonal statistics), feladatmegoldás többféle szoftverben; műveletek nominális raszteres állományokkal (Boolean műveletek); műveletek skála adatokkal raszteres alapon.(térképi algebra); többszempontú súlyozásos kiértékelés (Multicriteria evaluation); többszempontú súlyozásos kiértékelés (Analytical hierarchy process); textúra meghatározása, Haralick indexek.

• Dobos E. szerk. (2003): Raszter alapú térinformatikai rendszerek. Miskolci Egyetem.
  • Czimber K. (2001): Geionformatika elektronikus jegyzet. https://digiterra.hu/wp-content/static/dok/Geo/geoinfo2.htm
  • A GIMP felhasználói kézikönyve
  • J. Ronald, Eastman (2010): Térinformatika; IDRISI Tajga: Guide to GIS and Image Processing –  IDRISI -TAJGA,  Clark  Labs  Clark  University, Worcester, MA, USA – UNIGIS Educational Center – Hungary. Szaktudás Kiadó Ház ZRt.,