Külföldi kapcsolatok - Társadalomföldrajzi és Területfejlesztési Tanszék

A tanszék külső kapcsolatai közül kiemelhető:

• a Nagyváradi Egyetemmel folytatott együttműködés, mellyel a közösen alapított és fenntartott Euroregionális Tanulmányok Intézete (IERS) keretében a határon átnyúló kapcsolatokat elemző tanulmányokra nyílik lehetőség. Az elmúlt években az együttműködés elmélyülését eredményezte több sikeresen benyújtott HURO pályázat (Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program), melyek keretében a doktori iskolák közötti kapcsolat és az idegenforgalmi területre koncentráló közös kutató munka emelkedett magasabb szintre.
  • a Visegrádi Alap támogatásával:
    • szlovák és lengyel partnerrel került megtartásra a „Közép-európai kapcsolatok” című kurzus.
    • indíthattunk közös projektet „Roma population on the peripheries of the Visegrad countries” címmel, melyben a partnerünk volt az Eperjesi Egyetem (University of Presov), a krakkói Jagelló Egyetem (Jagiellonian University), az Usti nad Labem-i Egyetem (J. E. Purkinje University), illetve a Miskolci Egyetem Szociológiai Intézete.
    • kezdhettük el kidolgozni az „Enhancing competitiveness of V4 historic cities for tourism development” című projektet, melyben partnereink a korábbi eredményes együttműködésnek köszönhetően az Eperjesi Egyetem (University of Presov), a krakkói Jagelló Egyetem (Jagiellonian University), valamint az olmützi Palacký University, a Wroclawi Egyetem (University of Wroclaw), illetve a gyöngyösi Károly Róbert Főiskola.
  •  a párizsi Sorbonne IV egyetemmel több éven keresztül folyt közös posztgraduális képzés „Területi tervezés, urbanisztika és területfejlesztés az Európai Unióban és Magyarországon” címmel. 2007-2009 között a TEMPUS JEP program keretében a Sorbonne IV egyetemmel közösen fejlesztettünk oktatási segédanyagokat az orosz irkutszki Bajkál Állami Egyetem számára. A közösen indított képzés jelenleg szünetel.

A tanszék hosszú múltra visszatekintő jó kapcsolatot ápol a Kolozsvári Babeş-Bolyai Egyetemmel, a Partiumi Keresztény Egyetemmel, a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolával.

A tanszéknek aktív Erasmus kapcsolatai vannak a következő intézményekkel:

• Nagyvárad, Románia (University of Oradea);
  • Eperjes, Szlovákia (University of Presov);
  • Trier, Németország (University of Trier);
  • Joensuu, Finnország (University of Eastern Finland);
  • Krakkó, Lengyelország (Jagiellonian University);
  • Izmir, Törökország (Katip Çelebi University).

A Debreceni Egyetem TTK Földtudományi Intézetének emellett aktív kapcsolatai vannak a következő intézményekkel:

• Kolozsvár (Babes-Bolyai University);
  • Oldenburg, Németország (Carl Von Ossietzky University);
  • Freiberg, Németország (Tu Bergakademie Freiberg);
  • Bergen, Norvégia (University of Bergen);
  • Aveiro, Portugália (University of Aveiro);
  • Gent, Belgium (Ghent University);
  • Torun, Lengyelország (Nicolaus Copernicus University);
  • Bécs, Ausztria (Vienna University of Technology).